موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    سهم بازار غذاي حلال در جهان و تلاش مالزي براي كسب جايگاه مناسب در آن

مالزی با برگزاري اجلاس هاي متعدد در زمينه صنايع حلال توجه بسياري از كشورها را به سوي خود جلب کرده است.

مالزي از سال 2006 (1385) و در زمان نحست وزيري عبدالله احمد بداوي و با حمايت هاي دولت، در زمينه صنعت غذاي حلال و بازار جهاني آن سرمايه گذاري فراواني كرده است و تلاش دارد تا با برگزاري اجلاس هاي سالانه در اين خصوص خود را به عنوان بزرگترين كشور توليد كننده غذاي حلال در جهان مطرح كند. 

صنعت غذاي حلال به عنوان يك صنعت منحصر بفرد در جهان به حساب مي آيد كه تمام مراحل توليد كالا در آن بر اساس آموزه ها و ارزش هاي مذهبي صورت مي گيرد. 

با گسترش روز افزون پديده جهاني شدن توجه و علاقه زيادي به بازار مصرف در كشورهاي اسلامي جلب شده است. به خصوص آنكه بازار مصرف در كشورهاي اسلامي از جمله بازارهايي محسوب مي شود كه داراي رشد بسيار سريعي طي ده سال گذشته بوده است. 

جمعيت يك ميليارد و هشتصد ميليون نفري مسلمانان در جهان كه 20 درصد جمعيت جهان را شامل مي شود، تقاضاي قابل توجهي براي كالاهايي كه بر اساس ارزش هاي اسلامي توليد شده باشند را شكل مي دهد و بر اين اساس است كه كشورهاي غيراسلامي نيز با درك درستي از مزاياي ورود به تجارت غذاي حلال تلاش مي كنند كه سهمي را در اين بازار بزرگ داشته باشند. 

براساس اين گزارش، براساس تخمين هاي اقتصادي هم اكنون ارزش بازار كالاي حلال در جهان به بيش از650 ميليارد دلار مي رسد. 

با توجه به اين بازار بالقوه گسترده نه تنها كشورهاي اسلامي چون مالزي و تركيه بلكه تعداد قابل توجهي از كشورهاي غير اسلامي نيز براي در اختيار گرفتن سهمي در اين بازار تلاش مي كنند. 

برگزاري همه ساله هفته حلال در مالزي و برپايي نمايشگاه كالاها و صنايع غذايي حلال با حضور نمايندگاني از بيش از40 كشور جهان از جمله اين تلاش هاست. 

مالزي نمايشگاه هاي حلال خود را با هدف گسترش جهاني تاثير حلال و تسهيل مبادلات بين المللي با حضور فعالان اين صنعت برگزار مي كند و به طور معمول تعدادي از كشورهاي غيراسلامي نظير چين، ژاپن، استراليا، روسيه و برخي از كشورهاي اروپايي نيز در اين نمايشگاه هاي حضوري فعال دارند. 

به طور قطع مي توان ادعا كرد كه ايران اسلامي با توجه به تنوع غذاهاي حلال در آن مي تواند از ديگر كشورها براي حضور در اين بازار سبقت بگيرد و لازمه آن حضور موثر در نمايشگاه هايي است كه هدف آنها شناساندن بازار حلال به ديگر كشورهاست. 

گسترش صنعت جهاني غذاي حلال توانسته است باعث رشد اين صنعت درميان مسلمانان جهان شود و همچنين در بازار غيرمسلمانان نيز تاثير به سزايي داشته باشد به گونه اي كه امروز بسياري از كشورهاي اروپايي نيز تلاش مي كنند سهمي را در اين بازار از آن خود كنند. 

كشور مالزي به عنوان يكي از كشورهايي كه به طور جدي به دنبال ترويج صنعت غذاي حلال است، توانسته باعث توسعه اقتصادي اين صنعت و همچنين تشويق شركت ها و صنايع مربوطه به حضور در اين عرصه شود. 

با توجه به اينكه در اروپا اطلاعات قومي و مذهبي به صورت آمار رسمي وجود ندارد، برآورد جمعيت مذاهب گوناگون كار مشكلي مي باشد و داده هاي جمعيتي معتبري در اين زمينه وجود ندارد و داده هاي غيركامل و پراكنده اي نيز كه از كانال مراكز رسمي آماري اين كشورها بيان مي شود، معمولا همراه با اغراض است. 

بر همين اساس، مجله صنعت حلال و دبيرخانه اجلاس بين المللي صنعت غذاي حلال در تحقيق دوساله اي كه به منظور برآورد جمعيت مسلمانان در كشورهاي اروپايي و همچنين ميزان بازار مصرف غذاي حلال در ميان مردم مسلمان كشورهاي اروپايي انجام شده به نتايجي دست يافته است. 

بر اساس اين تحقيق، انتظار مي رود جمعيت مسلمان در اروپا با رشد صعودي خود در پايان سال 2010 به 54 ميليون و 700هزار نفر برسد كه اين رقم در سال 2005، 51 ميليون و 200 هزار نفر بوده است. 

در اغلب موارد، اين افزايش به خاطر مهاجرت مسلمانان برخي از كشورهاي آسيايي، تركيه، كشورهاي شمال آفريقا و همچنين ساير كشورهاي آفريقايي به اروپا بوده است. 

بزرگترين جمعيت مسلمانان با بيش از 22 ميليون نفر مربوط به كشور روسيه و پس از آن نيز كشورهاي فرانسه، آلمان، انگلستان و هلند است. در اتحاديه اروپا نيز (اروپاي شمالي وغربي) در سال 2005 نزديك به 20 ميليون نفر بوده است كه اين رقم در سال 2010 به 25 ميليون و 230 هزار نفر اعلام شده است. 

مسلمانان روسيه به عنوان بزرگترين جمعيت مسلمانان اروپا با حضور 70 درصدي خود در ميان مسلمانان اروپا از جهات بسياري با مسلمانان اروپايي ساكن اروپا كه از نواحي ديگر وارد اين قاره شدند متفاوت است. عليرغم اين تفاوت ها بين جمعيت مسلمان نواحي گوناگون كه در اروپا ساكن شدند اما همه آنها در دستيابي به صنعت غذاي حلال تلاش مي كنند و همچنين از نظر اقتصادي نيز در عرصه جهاني رو به پيشرفت هستند. 

صنعت غذاي حلال شامل محصولاتي است كه در مقياس جهاني توليد مي شود و تنها براي مصرف مسلمانان معين نشده است. اين صنعت قادر است بازاري فراتر از جمعيت يك ميليارد و 830 ميليوني مسلمانان جهان كه يك چهارم جمعيت جهان را تشكيل مي دهند، مورد پوشش خود قرار دهد. 

از طرفي بر اساس موازين اسلامي صنعت حلال از طريق فرايندي توليد مي شود كه مصرف آن براي مسلمانان از ديدگاه اسلامي جايز است و به عبارت ديگر در تضاد با ارزش ها و اصول اسلامي نيست. 

بر اساس تحقيقي كه توسط مراكز مربوطه صورت گرفته است، ميزان افزايش تقاضا تنها به غذاي حلال محدود نمي شود و آذوقه، لوزام بهداشتي، داروسازي و خوراك حيواني را نيز در بر مي گيرد. 

در حالي كه ميزان آگاهي از اين صنعت رو به افزايش است خود كلمه حلال نيز توانسته در صنعت غذايي جهاني به عنوان مارك معتبري شناخته شود كه يك از دلايل آن اعتقاد مشترك مسلمانان تمام جهان است كه داراي باورهاي مشترك بوده و به مباني يكساني در اين زمينه معتقد هستند كه اين باعث گسترش بيشتر اين صنعت در عرصه جهاني شده است.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.