موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    نگینی درخشان در قلب مالزی


در سنترال مارکت که قدم یک فروشگاه کوچک می‌بینی که نام و رنگ و اشیای موجود در آن برای ایرانی‌هاآشناست


نام «سنترال مارکت» (Central Market) برای مالزی نشینان به ویژه اهالی کوالالامپور نامی آشناست. هر چند که شاید برخی حتا یک بار هم قدم به آن نگذاشته باشند.

این محل که در گذشته بازاری برای ارایه میوه و سبزیجات بوده در سال‌های اخیر به محلی برای عرضه انواع صنایع دستی از مالزی و دیگر کشورهای اطراف هم‌چنین مکانی برای فعالیت‌های هنری، تبدیل شده  و به مناسبت های گوناگون برنامه های فرهنگی در آن برپا می شود.

از شال‌های کشمیر تا محصولات متنوع اندونزیایی، باتیک، چوب،حصیر، قالی‌چه و تابلوهای نقاشی در این بازار یافت می‌شود و البته علاوه کنید بر این‌ها محصولات رنگارنگ ساخته چین را که بازار را قبضه کرده است.

اما در بازار که قدم می‌زنی اگر به تمامی بخش‌های آن سری بزنی، یک فروشگاه کوچک اما آشنا می‌بینی. نام و رنگ و اشیای موجود در آن برای ما ایرانی‌ها آشنای آشناست؛ بله تنها فروشگاه ایرانی این بازار که نمونه‌هایی از صنایع دستی ایران را عرضه می‌کند.

این فروشگاه شاید اولین و تنها محل عرضه صنایع دستی ایران در مالزی نباشد اما از آن جهت که تنها نماینده ایران در بازار مرکزی صنایع دستی کوالالامپور است، شایان توجه است. هر رهگذری که از مقابل آن عبور می‌کند لحظاتی را تامل می‌کند و حتا اگر خریدار نباشد از زیبایی محصولات هنرمندان ایرانی بهره می‌برد.

در روزی که به نام صنایع دستی نام گرفته بود به سراغ «جواد پیشرفت» جوان ایرانی که  این فروشگاه را راه‌اندازی کرده رفتم و با او گفت‌و گویی انجام دادم:


چطور به فکر راه اندازی مغازه صنایع دستی ایرانی افتادی؟

راستش از ابتدا تصمیم به انجام این کار نداشتم و بیشتر به فکر رستوران زدن بودم اما باوجود تلاش‌هایی که کردم قسمت نشد که رستوران بزنم تا این‌که یک روز همراه با مادرم به سنترال ماکت آمدم و دیدم که این‌جا واقعا جای صنایع دستی ایران خیلی خالی است. کسی تا به حال این کار را این‌جا انجام نداده یا اگر هم انجام دادند الآن نیستند. فرصت را غنیمت شمردم و با مدیریت این‌جا صحبت کردم و بر خلاف شانس بدم این بار خیلی زود با کارم موافقت شد.

البته انتخاب محل خیلی راحت انجام شد ولی کارهای اداری که داشت، از جمله گرفتن جواز یا دکور زدن و خیلی چیزهای دیگر دست به دست هم کار را مشکل می‌کرد که البته خدارو شکر از پس آن‌ها بر آمدم و الآن مدت تقریبا ۱ سال هست که این‌جا هستم.


در این مدت استقبال چطور بوده؟


کار صنایع دستی خیلی زیباست ولی درعین حال به علت این‌که نیاز روزانه‌ی مردم نیست بسیار دشوار استبه ویژه صنایع دست ایرانی که پر کار و پرهزینه است. شناساندن چنین محصولاتی با این قیمت‌ها خیلی راحت نیست خیلی زمان می‌خواهد تا بین مردم جا بیافتد. ما برای این‌که مردم را با تاریخ‌چه‌ی این محصولات و خود این کارها آشنا کنیم حتا مجبور به توضیح دادن با عکس و فیلم هستیم.

 ولی با همه‌ی این اوصاف محصولات ایرانی مردم مالزی را جذب می‌کند اما قدرت خرید بین مردم این‌جا پایین است و مشتری‌های من بیشتر غیر مالزیایی هستند که بازار کار آن‌ها هم فصل خاص خودش‌ را دارد.

بیشتر از چه کشورهایی مشتری داری؟

بیشتر از کشور‌های اروپایی و استرالیا و آمریکا خرید می‌کنند.

مالزیایی‌ها بیشتر  کدام نوع از صنایع دستی ایران را خریداری می کنند؟

نمی‌توان به صورت مشخص نظر داد که بیشتر مشتاق به خرید چه محصولی هستند اما‌ شاید در مجموع بتوان گفت بیشتر گرایش به کار خاتم کاری دارند.چون وقتی‌ که راجع به خاتم‌کاری به آن‌ها توضیح می‌‌دهیم واقعاً جذب می‌شوند ضمن این که از رنگ طلایی هم خیلی‌ خوششان می‌‌آید، هر چند که باز هم خیلی‌ از این مساله مطمئن نیستم.

پس یکی‌ از مشکلاتی که این‌جا داری بحث قیمت است. به نظرت در این رابطه می‌شود کاری کرد؟

به هر حل در تلاشیم که این کار را به ثمر برسانیم اگر روند رو به رشدی داشته باشد نتیجه‌اش را خودم می‌‌بینم ولی‌ تا الان در سنترال مارکتی که تمامی قیمت‌ها به صورت رقابتی است، توریست برای خرید جنس ارزان می‌آید، طبیعتاً برای فروش چنین محصولاتی راه کار پیدا کردن خیلی‌ سخت است ولی‌ خوب ما با نمایشگاه‌هایی‌ که شرکت می‌کنیم، بروشور‌هایی‌ که در اختیار مردم می‌گذاریم و توضیحاتی که به مشتری می‌دهیم زمینهٔ آشنایی‌شان را با محصول فراهم می‌کنیم. این کم‌ترین کاری بوده که تا الان انجام دادیم.

در رابطه با انتقال صنایع دستی‌ از ایران به مالزی چه مشکلاتی داری؟

چون من اجناس را به صورت «کارگو» می‌آورم خیلی‌ سریع به دستم می‌‌رسند. اما‌ مشکلاتی که وجود دارد این است که گاهی  یک جنس گران قیمت که سفارش دادیم این‌جا آسیب دیده به دستمان می‌رسد و کسی‌ هم جواب‌گو نیست. طبیعتاً برگشت دادن چنین محصولاتی از این‌جا خیلی‌ سخت است.

مشکل دیگر این است که دولت ایران حمایتی از کسانی که در زمینه صنایع دستی اینجا فعالیت می‌کنند، نمی‌کند.


چه محصولاتی این‌جا عرضه می‌کنی؟‌ آیا برای انتخاب این محصولات مارکتینگ انجام دادی یا این‌که همین‌جوری مجموعه از صنایع دستی ایران آوردی؟

شاخه‌ی اصلی‌ کار من تا الان میناکاری، خاتم‌کاری، قلم زنی‌، پارچه قلمکار و محصولات ساخته شده از استخوان شتر بوده که از لحاظ قیمت ارزان نیستند. برای انتخاب محصولات نزدیک به دو ماه طول کشید تا به نتیجه برسم، تمام سعی‌‌ام این بود که محصولاتی که می‌آورم این‌جا نمونه‌اش نباشد و چشم‌گیر باشد و تاکیدم تا الان این بوده که در این فروشگاه محصولات ایرانی‌ عرضه کنم.

و کلام آخر؟

آخرین مطلبی که فکر می‌کنم شنیدنش خالی‌ از لطف نباشه این است که تعداد ایرانیانی که از من خرید کردن از تعداد مالزیایی‌ها بیشتر بوده  با وجودی که قیمت‌ها گران‌تر از ایران است و این برای خود من و حتا فروشنده پاکستانی‌ام بسیار عجیب و جالب توجه بوده است.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.