موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    مالزی خانه ای برای ایرانی هاست


روز گذشته گزارش مفصل و 3 صفحه ای روزنامه استار شامل استدلال های زیادی در دفاع از جامعه ایرانی مالزی بود

 ترجمه ی این گزارش به شرح زیر است:

{ برخلاف تصور منفی مردم مالزی، ایرانی‌ها تعلق خاطر زیادی به مالزی دارند، تا آن‌جا که تعداد زیادی از آن‌ها این کشور را به عنوان «خانه‌ی دوم » خود برگزیده‌اند.

در آینده تعداد بیشتری از کشور ایران تحت برنامه‌ی اقامتی «مالزی؛ خانه‌ی دوم» یا به منظور تجارت و تحصیل به مالزی خواهند آمد. اما به علت برجسته‌کردن اخبار مربوط به دستگیری قاچاقچیان موادمخدر، افکار عمومی نسبت به این ملیت منفی شده است.

ایرانی‌ها - در سه سال اخیر- بزرگ‌ترین گروهی هستند که تحت طرح «مالزی؛ خانه‌ی دوم» اقامت گرفته‌اند و در این کشور صاحب بیش از 2 هزار کمپانی و شرکت هستند.

در حدود 15 هزار دانشجوی ایرانی در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند و بسیاری از آن‌ها خانواده‌های خود را نیز همراه آورده‌اند.

نزدیک به 60 هزار ایرانی در این‌جا زندگی می‌کنند. در سال گذشته (2010) حدود 160 هزار گردشگر ایرانی از مالزی دیدن کردند. این عدد افزایش زیادی را در مقایسه با سال 2002 که تعداد گردشگران ایرانی کمتر از 10 هزار نفر بوده نشان می‌دهد. 

 

 

«پوریا آسترکی» - مدیرعامل گروه «ایران‌مالزی»- علاقه‌ی ایران و مالزی را چندان عجیب نمی‌داند چرا که ارتباط و تعامل این دو کشور به سال‌های بسیار دوری برمی‌گردد.

«ما معتقدیم که نوع اسلامی که در مالزی وجود دارد از سوی ما بوده و به همین دلیل است که تشابهات زیادی در اعمال مذهبی ما وجود دارد».

«برای مثال، شکل پوشیدن روسری توسط زنان مالایی شبیه زنان ایرانی ست که با  حاشیه‌نشین های  خلیج فارس متفاوت است».

«در عین حال، در موزه‌های مالزی محصولات ایرانی زیادی از جمله کتاب، سکه، فرش و پارچه از بیش از هزار سال پیش موجود است. حتی تصاویر زیادی در فیلم‌های «پی. رملی» (فیلم‌ساز و بازیگران قدیمی و محبوب مالزی) از ادبیات کهن ایران وام گرفته شده».

«همچنین تعداد زیادی کلمه‌ی پارسی در زبان مالایی (باهاسا مالایو) وجود دارد که بعضی از آن‌ها آن‌قدر کهن هستند که دیگر در زبان پارسی مدرن استفاده نمی‌شود».

آسترکی می‌گوید جامعه‌ی مالزی آن‌قدر دوستانه و متنوع بوده که به تازه‌واردها کمک کند تا به محیط جدید خو بگیرند و عادت کنند.

«امروز، ایرانیان بیش از هر زمان دیگر در تاریخ این کشور در جهان پراکنده شده‌اند. مردم ما به دلایل مختلفی مهاجرت می‌کنند و این قضیه در کوالالامپور نیز مشهود است».

«ایرانی‌ها علاقه زیادی به سرمایه گذاری در املاک دارند و به‌طور متوسط هر خانواده‌ی ایرانی (مقیم مالزی)، 1 میلیون رینگت در حوزه‌ی ملک سرمایه‌گذاری کرده است».

«قوانین مالزی در حمایت از سرمایه‌ی خارجی‌ها و عملکرد دولت٬ اطمینان زیادی را به وجود آورده و این برای ما خوش‌آیند است».

«ایرانی‌های مقیم در مالزی ماهانه 500 میلیون رینگت خرج می‌کنند و به‌طور متوسط هر دانشجوی ایرانی 40 هزار رینگت به اقتصاد این کشور کمک می‌کند».

«اگر ما صاحبان شرکت‌ها و کمپانی‌ها را هم به حساب آوریم، این آمار سر به فلک می‌کشد!. سال گذشته، هر گردشگر ایرانی 8 هزار رینگت در مالزی خرج کرده بود که در کل رقمی حدود 1.28 بیلیون رینگت است».

برخلاف سودی که ایرانی‌ها برای کشور مالزی داشته‌اند، به علت اخبار مربوط به دستگیری قاچاقچیان موادمخدر افکار عمومی نگاهی منفی به آن‌ها (ایرانی‌ها) پیدا کرده‌اند.

«آمار مربوط به دستگیری‌ها در مقایسه با تعداد ایرانی‌های مالزی تقریبا 0% است. من متوجه شده‌ام از سال 2009 که بانک مرکزی مالزی (بانک نگارا)، کلیه‌ی روابط بانکی خود را با ایران قطع کرده، موادمخدر به عنوان ابزاری جهت تبادل‌های پولی مورد استفاده قرار گرفته است. زمانی‌که یک کانال قانونی بانکی مسیر خود را بر روی تبادلات پولی می‌بندد بسیاری از افراد از کانال‌های غیرقانونی وارد می‌شوند».

«تنها راه توقف قاچاق موادمخدر باز‌کردن مجدد مسیر و کانال‌های قانونی بانکی بین دو کشور است».

«ما احساس می‌کنیم مردمی هستیم که برای کاری‌که به ما مربوط نیست سرزنش و مجازات می‌شویم. با برخوردهای دوگانه بانک‌های مالزی غرور ما عمیقا جریحه‌دار شده است. ما خواستار روابط عمیق دوجانبه بین شهروندان ایران و مالزی هستیم».

 ایرانی‌ها در راستای پاسخ به تقاضای جامعه در حال راه‌اندازی تعداد زیادی رستوران و سوپر‌مارکت هستند.

مهاجران ایرانی بیشتر در مناطقی چون امپنگ، سری‌هارتاماس، مونت‌کیارا، دامان‌سرا و بنگسر زندگی می‌کنند. هر چند دانشجویان به‌طور طبیعی زندگی در نزدیکی دانشگاه‌ها را برگزیده‌اند و بیشتر در مناطقی چون دامان‌سرا پردانا، بندر اوتاما، پوچونگ، سری‌پتالینگ، بوکیت‌جلیل، پنتای، سردانگ، سری‌کمبانگان و شهرهای جهور‌بارو و پینانگ زندگی می‌کنند.

«احسان پاکرو» 23 سال دارد و مدیرعامل شرکت احسان ریسورسز است و می‌گوید که دیگر بیشتر احساس می‌کند مالزیایی‌ست تا ایرانی.

«من 12 ساله بودم که خانواده‌ام به مالزی مهاجرت کردند بنابراین مانند یک مالزیایی این‌جا بزرگ شده‌ام». «خیلی دلم برای ایران تنگ نمی‌شود برای اینکه خانواده و کار من در مالزی‌ست. این‌جا خانه‌ی من است. من حتی به زبان مالایی صحبت می‌کنم. به‌خوبی با مردم مالزی ارتباط برقرار کرده‌ام و دوستان زیادی از اقوام مختلف دارم».

احسان اضافه می‌کند که به‌راحتی توانسته با فرهنگ مالزی اخت شود.

«مهدی رستمی» به عنوان آرایشگر 2 سال است که در مالزی زندگی می‌کند. او به مالزی آمده تا زندگی در خارج از کشور را تجربه کند.

«من به این‌جا آمدم تا تحصیلاتم را تکمیل کنم و اکنون مشغول کار کردن هستم تا کمی پس‌انداز کنم. نمی‌دانم چه زمانی به ایران برخواهم گشت. من عاشق کشورم هستم و خانواده‌ام هنوز در ایران زندگی می‌کنند. اما تا به حال مالزی جای خوبی بوده است».

«دارا آبی‌زاده» - صاحب سوپرمارکت «پرشین پالاس»- است و  دو مغازه را در منطقه‌ی امپنگ مدیریت می‌کند. می‌گوید برنامه‌ای برای بازگشت ندارد چراکه تا به حال تجارت خوبی داشته و در حال گسترش آن است.

«من عاشق کشورم هستم اما اخیرا شرایط در آن‌جا سخت شده و من فقط می‌خواهم خوش‌حال باشم».

دارا می‌گوید پسرش نیز در سال 2002 برای تحصیل به مالزی آمده و پس از پایان تحصیلات خود در سال 2006 تصمیم گرفته در مالزی زندگی کند».

«من هیچ‌وقت به گذشته نگاه نمی‌کنم. دختر من نیز در تهران مشغول به تحصیل است. من در آن‌جا یک خانه و یک کارخانه دارم. هر زمان که دلم برای ایران تنگ شود به آن‌جا سفر می‌کنم».

« پسر من با یک مالزیایی چینی‌تبار ازدواج کرده است و یک خانواده‌ی بسیار خوب چینی دارد. اکنون. این‌جا خانه‌ی من است و من از این بابت خوش‌حال هستم».}
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.