موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    از عشایر بختیاری تا برجهای پتروناس

گفتگو با مهندس عزت الله مرداسی کارشنا س ارشد کنترل  سیستم وابزاردقیق.


توریست : مهندس مرداسی، مردی خوش صحبت و صمیمی است و سال های زیادی که در آمریکا و کانادا گذرانده، نه ته لهجه ی بختیاری اش را از او گرفته و نه خونگرمی ایرانی اش را.  او 16 سال پیش، طی قراردادی یک ساله از کانادا به مالزی آمده است. زمانی که ساخت برج های دوقلوی پتروناس به نیمه رسیده بود، او حتی حدس هم نمی زد که ماموریت یک ساله اش تا جشن بازنشستگی در پتروناس ادامه یابد. جشنی که در آن، همکاران جوان مالزیایی اش به تعبیر خودشان، با معلم و پیش کسوت خود وداع کردند.

آنچه در پی می آید گفت و گویی با مهندس مرداسی در باره ی تجربیات و خاطرات او از 16 سال زندگی و کار در مالزی است. او در این گفت و  گو،  جوانی مالزیایی را نیز به همراه دارد. جوانی که به زعم او، آینده ای درخشان خواهد داشت.

توریست : در ابتدا کمی از خودتان بگویید. از ریشه هایتان در ایران و چرایی و چگونگی ترک وطن.

 درسال 1324درشهرمسجد سلیمان در یک خانواده بختیاری بدنیا آمدم. دوران کودکی را در این شهر و دوران مدرسه تا قبل از دبیرستان را هم درلالی گذراندم. منطقه ای در نزدیکی مسجدسلیمان که به خاطر دشت های لاله اش به لالی معروف است. پدرم در شرکت نفت کار می کرد. در آن روزها، دانش آموزان ممتاز کارکنان شرکت نفت را به هنرستان شبانه روزی کرمانشاه می فرستادند. من هم به کرمانشاه رفتم و پس از پایان تحصیل در آنجا به عنوان سربازمعلم در چند روستای محروم و دورافتاده تدریس کردم. پس از پایان خدمت، به عنوان تکنیسین ابزاردقیق در شرکت ملی گاز استخدام شدم. دوره ی آموزشی کوتاه مدتی را در روسیه گذراندم و پس از آن 7 سال در مناطق دورافتاده، کار کردم. می دانستم که برای پیشرفت در این حرفه، باید مدارج بالاتری را طی کنم، به همین خاطر در سال 1353 به همراه همسر و فرزندم به آمریکا رفتم و در دانشگاه "هستون" تکزاس، در رشته مهندسی برق تحصیل کردم. با توجه به سابقه ی کار ارزشمندی که در ایران داشتم، توانستم در حین تحصیل، در یک شرکت بزرگ آمریکایی مشغول به کار شوم.

بعد ازسه سال با رتبه دانشجوی ممتاز از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و برای دوره کارشناسی ارشد به ورسترماساچوست رفتم و توانستم طی یک سال و اندی در رشته مدیریت مهندسی مجددا با رتبه ممتاز مقطع کارشناسی ارشد را بگذرانم. در آن زمان شرکت ملی نفت ایران درآمریکا، فارغ التحصیلان ممتاز ایرانی را برای بازگشت به ایران وکار در شرکت نفت تشویق وترغیب می کرد. من و همسرم نیز علاقمند بودیم درکنارخانواده در ایران باشیم.

پیشنهاد کاری را پذیرفتیم و به ایران برگشتیم که همزمان با وقوع انقلاب اسلامی بود. در زمان استخدام در شرکت نفت ایران، در اهواز وآغاجاری کار می کردم تا این که جنگ شروع شد. شرایط کاری درمنطقه جنوب بسیارسخت بود. چه از نظرآب و هوایی و چه امنیت جانی، چون زیر بمباران بعثی ها کار می کردیم. به علت انقلاب وجنگ و خروج شرکتهای خارجی از ایران، بسیاری ازپروژه های صنعتی نیمه کاره رها شده بودند و من تصمیم گرفتم به همراه یکی از دوستانم که در آمریکا با هم آشنا شده بودیم، شرکت مهندسی- ساختمانی تاسیس کنم. کار این شرکت، نصب و راه اندازی کارخانجات صنعتی بود. پس از ترک شرکت نفت در شرکت خودم کار می کردم تا اینکه درسال 67 که همزمان با اتمام جنگ هم بود، تصمیم به مهاجرت به کانادا گرفتم و در سال 1988 به کلگری آلبرتا درکانادا که درآن زمان مرکز مهندسی کانادا بود رفتیم و مجددا بعلت رزومه کاری موفقی که داشتم در یک شرکت بزرگ کانادایی در تخصص خودم مشغول به کارشدم.


توریست : پس از این همه جابه جایی، چطور شد که از کانادا به مالزی آمدید؟

درسال 92 اوضاع اقتصادی کانادا کمی نابسامان شد و من از طریق یک شرکت کانادایی برای کار به کشور لیبی فرستاده شدم. با وجود استقبال خوبشان از ما خصوصا ایرانی ها، چون لیبی در دوران تحریم های سخت آمریکا به سرمی برد، وضعیت نا بسامانی داشت. پروازهای خارجی مستقیم دراین کشور وجود نداشت و شرایط زندگی برای خانواده مناسب نبود. شاید از همین رو بود که چندان رغبتی به ادامه کار در این کشور آفریقایی نداشتم. درکانادا با دکتـر
محیط پور آشنا شده بودم که از اساتید و متخصصین به نام ایرانی است و درشرکت کانادایی Nova Gas کار می کرد. این شرکت با مشارکت پتروناس شرکتی به نام OGP تاسیس کرده بود که 60 درصد سهام متعلق به پتروناس بود. دکترمحیط پور به من پیشنهاد داد از طریق این شرکت به مالزی بیایم. به نظر او مالزی برخلاف کشورهای عربی بود که فقط به درد کارکردن
می خورد. وی مالزی را کشوری می دانست که هم برای کارمناسب است و هم زندگی. این شد که درسال 1995 طی قراردادی ازکانادا راهی مالزی شدم. چرا  این همه سال ماندم؟ از همان ابتدای قرارداد، فهمیدم که این پروژه گازی، بسیارعظیم و زمان بر است و من بیش از یک سال در این کشور خواهم ماند. ازطرفی زمانی که من رزومه کاری ام را به شرکت OGP دادم و تایید صلاحیت شدم، در بدو ورود و در دیداری که با مدیر شرکت داشتم، منشی اش به او اعلام کرد عزت الله ازکانادا آمده است. صدای او را شنیدم که بلند گفت: "بالاخره این عزت معروف ازکانادا رسید به اینجا؟" و در اولین ملاقات به من گفت: "من روی تو به عنوان یک ایرانی متخصص خیلی حساب می کنم، چون ما مهندسین جوان بسیاری داریم که نیاز به تربیت وکارآموزی دارند و انتظار دارم تو این کار را برای ما انجام دهی."

این مسوولیت سنگینی بود که اعتماد آنها را به من نشان می داد. از این برخورد خیلی خشنود شدم. من همیشه عشق به کار و به مشارکت گذاشتن دانسته هایم با دیگران را داشته ام. در ابتدا من در ترنگانو کار می کردم و خانواده ام درکوالالامپور بودند، ولی بعد از مدتی به من پیشنهاد شد به عنوان مشاور در هدکوارتر باشم. در سال 2004 به عنوان مشاور ارشد کنترل سیستم و ابزار دقیق منصوب شدم که کارش حل و فصل مسایل پیچیده فنی و همچنین آموزش مهندسین جوان بود. در سال 2006 مستقیما به استخدام پترونا س درآمدم.


توریست : در هنگام ورود به مالزی، این کشور را چگونه  دیدید؟

اصـلا قابل مقایسه با امــروز نبود. ساختمـان برج های پتروناس تازه به نیمه رسیده بود و از وسایل نقیله عمومی مثل LRT و منوریل  خبری نبود. ساخت این برج ها هم به علت ایجاد محوطه کارگاهی عظیم برای رفت وآمد مردم دردسرساز و مایه اعتراض شده بود . مردم مرتبا از طریق برنامه های رادیو به این پروژه ایراد می گرفتند. بسیــاری از بزرگراه ها و مناطقی که شما الان بسیارشیک و مــدرن می بینید، آن روزها یا وجود نداشت و یا درهم ریخته و درحال ساخت بود. امروز مردم می بینند که آن دردسرها چه نتایج شیرینی برایشان داشته است.

دراندک زمانی با برنامه ریزی و مدیریت قدرتمند و دوراندیش، این کشورگام های توسعه را خیلی سریع طی می کند. طبق آمار سازمان های معتبرجهانی، مالزی درحال گذار از یک کشور درحال توسعه به یک کشور توسعه یافته است. سرعت توسعه ای را که من از سال 95 به بعد در این کشور می بینم درکمترجایی شاهد بوده ام و این نشان می دهد که مدیریت در این کشور بسیار متعهد  وکارشناسانه حرکت می کند.

توریست : با توجه به تجربیات و سوابق کاری شما در شرکت نفت ایران و شرکت پتروناس، فکر می کنید چه عاملی موجب شده تا شرکت جوانی مثل پتروناس این قدرسریع رشد کند و تبدیل به یکی از ده شرکت سودآور آسیا در بخش دولتی شود؟ همانطور که می دانید این شرکت در35 کشورجهان به عنوان سرمایه گذار وارد طرح های زیربنایی شده و در80 کشوردنیا درجستجوی زمینه های فعالیت  درصنایع نفت وگاز است، ولی صنعت نفت ایران با قدمتی که دارد، هنوز چندان اقبالی نیافته است؟

همان طورکه می دانید شرکت نفت ایران بسیار قدیمی و بزرگ است. ایران از نظر ذخایر نفتی در مقام پنجم جهان و از نظرمنابع گازی مقام دوم را دارد. متخصصینی که درصنعت نفت ایران کار  می کرده اند، در همه جای دنیا ارزش ویژه ای دارند، ولی آنچه شرکت پتروناس را تبدیل به شرکتی موفق و چندملیتی کرده، قدمت و ذخایر نیست، بلکه مدیریت مدرن، بها دادن به نیروی متخصص و برنامه ریزی درست و آینده نگراست. از طرفی ایران به علت مسایل سیاسی اقبال چندانی در مشارکت در پروژه های برون مرزی ندارد و اکثرکشورها به علت تحریم های موجود مجبورند و ترجیح می دهند با کمپانی های غیرایرانی  کار کنند.


توریست : به نظر می رسد شما درخارج ازایران، همواره توانسته اید موقعیت های شغلی خوبی کسب کنید، درحالی که اکثرایرانی ها در بدو مهاجرت به آمریکا وکانادا و دیگرکشورها تا مدتی مجبور به پذیرش کارهایی خارج ازتمایلات وعلایقشان هستند. دلیل موفقیت شغلی شما چه بوده است؟

شاید علت اصلی این باشد که من از زمان هنرستان فنی تا به الان فقط دریک رشته تحصیل و کارکرده ام  و آن کنترل سیستم و ابزار دقیق بوده است. کارم را عمیقا علمی و عملی می دانم  و عاشقانه کار می کنم. از این شاخه به آن شاخه نپریده ام، چون عمق در مهندسی اهمیت بالایی دارد.


توریست : قرارشد دوست و همکارجوان مالایی را که همراه شماست نیز به خوانندگان مجله معرفی کنید. انگیزه شما از حضور ایشان درمصاحبه چه بوده است؟

حقیقتش ازگوشه وکنار زیاد می شنوم که برخی از ایرانی ها می گویند که مالایی ها درحد ایرانی ها باهوش نیستند. البته در استعداد و توانایی بسیاری از ایرانیان شکی نیست، ولی این امر نباید سبب شود که ما دیگر ملت ها را دست کم بگیریم. مالزیایی ها چون ملتی هستند ساده  گو، ساده پوش، کم ادعا و متواضع، عده ای فکر  می کنند این ویژگی ها از سر ناتوانی و کم استعدادیشان است. درحالی که تمامی وزیران و مدیران این کشور در اکثر سطوح با گزینش های سخت علمی به مشاغل سطح بالا می رسند و دوستی که همراه من است مهندس "شاه ریزال داهلان" یکی از استعدادهای درخشان شاغل در پتروناس است که داستان زندگی سرشار از تلاش و فراز و نشیبی دارد که می تواند برای خوانندگان مجله توریست جالب و شنیدنی باشد.


توریست : ما هم خوشحال می شویم با آقای شاه ریزال گفت و گوی کوتاهی داشته باشیم. از خودتان بگویید.

درسال 1974 دریک خانواده روستایی در جوهور به دنیا آمدم. در دوران دبستان پدرم را ازدست دادم و مادرم که بعدها درسال 2002 بعنوان مادرنمونه انتخاب شد، به تنهایی چهار فرزند خود را بزرگ کرد و به مدارج عالی تحصیلی رساند. زمانی که دوران دبستان را به اتمام می رساندم، طی آزمون سراسری که فقط برای دانش آموزان پسر مالایی درکشور برگزار می شود، جزو 100 دانش آموز با استعداد درخشان پذیرفته شدم. دوران دبیرستان وکالج را در مدرسه شبانه روزی که در استان پراک برای این دانش آموزان تاسیس شده، گذراندم. اکثرهم کلاسی های من در این مدرسه از فرزندان خانواده سلطنتی بودند. در واقع، بیش از60 درصد ازدولتمردان مالزی دوران پیش از دانشگاه را در مدرسه ویژه استعدادهای درخشان می گذرانند.


توریست : پس از اتمام این کالج برای ادامه تحصیل ازچه حما یت هایی برخوردار بودید؟

در زمان دبیرستان شرکت های بزرگ بسیاری تمایل به بورس کردن دانش آموزان این مدرسه دارند، از جمله شرکت پتروناس. اگرچه من در ابتدا تمایل به ادامه تحصیل در رشته خلبانی داشتم و پس از قبولی در آزمون های لازم، بورسی نیز برای استرالیا به من پیشنهاد شد، ولی وقتی طی نامه ای به مادرم نوشتم که می خواهم خلبان شوم گفت: "من دوست ندارم، چون خلبانی مثل راننده تاکسی شدن است. تو بهتر است مهندس شوی. بعد ازآن می توانی یک خلبان هم باشی. به همین خاطر من بورس شرکت پتروناس را برای تحصیل در رشته مهندسی برق- کنترل را پذیرفتم و عازم کشور آمریکا برای تحصیل در این رشته در دانشگاه کلمبیا شدم و بعد از اتمام تحصیلات هم به کشورم برگشتم. با همسرم که در دبستان هم کلاسی من بود و پدرش معلمم بود ازدواج کردم. هم اکنون در شرکت پتروناس مشغول به کارم و از مهندس مرداسی که متخصصی بسیار با تجربه و عمیق است چیزهای بسیاری آموخته ام.


توریست : به نظر شما دولت مالزی طرح شناسایی دانش آموزان با استعداد مالایی وحمایت تحصیلی وکاری ازآنها را جهت رسیدن به چه اهدافی برنامه ریزی واجرا می کند ؟

بدیهی است که این دولت با توجه به طرح توسعه سا ل 2020 که مالزی را تبدیل به یک کشورکاملا توسعه یافته خواهد کرد، می داند که تربیت وحمایت نیروی متخصص چقدرضروری و حیاتی است. جالب است بدانید چیزی حدود 40 درصد از بودجه عمومی سالیانه این کشورصرف آموزش و پرورش وتربیت نیروی متخصص می شود و آقای ماهاتیر محمد رهبرسابق این کشورتاکید بسیاری برحمایت وتربیت نیروهای مستعد در زمینه های مختلف داشت. درجهت رسیدن به طرح توسعه درحال حاضرما متخصصین بسیاری را  در دانشگاه های معتبر اروپایی وآمریکایی و استرالیایی درحال تحصیل داریم که بزودی به این کشور باز خواهند گشت. برادر دیگر من هم اکنون درکشور فرانسه با حمایت دولت دوره دکترای مایکرویو را می گذراند.


توریست : درسالهایی که درشرکت پتروناس با متخصصین ایرانی کارکرده ای، چه ویژگی درآنها می بینید که بتواند آنها را از دیگرملت ها متمایزکند ؟ وآیا تاکنون توانسته اید سفری به ایران داشته با شید؟

با آنکه درشرکت پتروناس مهندسین اروپایی بسیاری کار می کنند، ولی مهمترین امتیاز  ایرانی ها عمیق بودن در مسایل تئوری و عملی و تمایل به مشارکت گذاشتن دانسته ها و تجربیاتشان با دیگران است. متخصصین ایرانی عاشقانه کار می کنند  و هدفشان تنها پول وکسب درآمد نیست.

یکی از ویژگی هایی که مهندس مرداسی را در شرکت پتروناس ماندگارکرد اعتماد به دانش و تخصص ایشان بود و اگر امروز این شرکت را ترک می کنند، به دلیل رسیدن سنشان به زمان بازنشستگی است. مدیریت شرکت پتروناس همچنان تمایل دارد که ایشان را در سمت مشاور درکنارخود داشته باشد. در ارتباط با قسمت دوم سوال باید بگویم با توجه به این همه تعریف  و افتخاری که مهندس مرداسی از سرزمینش دارد، بسیارعلاقمند به رفتن به ایران هستم و شرکت پتروناس نیز قرار بود قرارداد همکاری با ایران داشته باشد که به علت تحریم های آمریکا این قرارداد انجام نشد.


توریست : آقای مهندس مرداسی خارج ازمسایل کاری آیا درسالهایی که خارج از ایران زندگی می کردید درفعالیت های اجتماعی هم حضور داشتید؟

سوال خوبی است من در سالهایی که درکانادا بودم انجمن ایرانیان مقیم کلگوری را تشکیل دادم که این انجمن با هدف یاری رساندن به ایرانیانی بود که تازه وارد کانادا می شدند و با قوانین خیلی آشنا نبودند و در برخی موارد مشکل زبان داشتند. ما به این افراد درثبت نام فرزندانشان درمدارس، ارتباط و مکاتبه با  سازمان های مورد نیاز و حتی در زمینه پیدا کردن کار مناسب بطور رایگان کمک می کردیم. برای زنده نگه داشتن فرهنگ ایرانی مان تمام جشن های نوروز، چهارشنبه سوری، مهرگان و شب یلدا را مفصل برگزار می کردیم و درجشن های ملی کانادایی ها نیز با لباسهای محلی ایرانی خصوصا بختیاری شرکت می کردیم که در سه سال متوالی غرفه ایرانیان بعنوان بهترین غرفه شناخته شد.


توریست : به عنوان آخرین سوال، با توجه به این که درسال های اخیرایرانیان زیادی مالزی را به عنوان کشوری برای زندگی وکاروتحصیل انتخاب می کنند، آیا این کشور را مناسب مهاجرت می دانید؟

به نظر من که سالها تجربه کار و زندگی در آسیا، آمریکا، کانادا و آفریقا را داشته ام و ازکشورهای دیگرهم دیدار کرده ام، مالزی بهترین کشور برای ایرانیان است. اگربه قانون و مردم احترام بگذارند. مالزیایی ها مردمانی خونگرم و مهربانند که این خصلت شرقی هاست و از نظر فرهنگی و دینی نیز زمینه های مشترکی داریم که خود عامل خوبی برای سازگاری است، ولی توصیه من به ایرانیان این است که خیلی مواظب باشند حرکت منفی انجام ندهند که خبرساز شوند. چون روزنامه ها کارشان تنها نوشتن این خبرهاست. علیرغم اینهمه ایرانی متخصص وموفق وخوش نام در این کشور تنها به کارهای منفی که شاید عده قلیلی مرتکب می شوند اشاره و بزرگ نمایی می کنند. پس ایرانی ها باید خیلی مواظب باشند که موضوع خبرسازی منفی  رسانه ها نشوند.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.