موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    جشنواره عکس مونوریل؛ فرصتی برای هم‌گرایی ایرانیان

انگیزه ی همکاران شما برای برپایی این جشنواره چه بود؟


جشنواره فرصتي است براي گردهمايي و هم‌گرايي بيشتر بين كساني كه علايق و سلايق مشتركي دارند كه ممكن است از يكديگر دور افتاده‌ باشند. چنين مراسمي مي‌تواند نزديكي فكر و انديشه و علاقه را به دنبال داشته باشد. در واقع پيشنهاد برپايي جشنواره عكس در تحريريه مونوريل شكل گرفت كه آغاز و مناسبتي باشد براي فعاليت‌هاي فرهنگي بعدي.

فراموش نكنيم، اكثر اخباري كه اين روزها درباره ايرانيان در مالزي منتشر مي‌شود جنبه منفي دارد و بيشتر تمركز آن هم به قاچاق موادمخدر است. برپايي يك جشنواره عكس مي‌تواند وجه ديگري از ايرانيان را نشان بدهد و با انتشار اخبار آن و اطلاع‌رساني در رسانه‌هاي غيرفارسي‌زبان اعلام كنيم همه ايرانياني كه در مالزي زندگي مي‌كنند يا به مالزي‌ آمده‌اند قاچاقچي و فاسد نيستند.

 

چرا عکس؟


از يك طرف با حضور دوربين‌هاي ديجيتال فرصت عكاسي براي بسياري از علاقمندان به اين هنر فراهم شده، و از طرف ديگر عكس به عنوان يك زبان مشترك از ساده‌ترين ابزار انتقال پيام است. عكس مي‌تواند اين پيام را به مالزيايي‌ها و ديگران به راحتي منتقل كند كه نه تنها همه ايرانيان قاچاقچي نيستند كه به آنچه پيرامون‌شان مي‌گذرد نيز توجه دارند.

تقسیم بندی موضوعی عکس‌ها به چه صورت انجام شده است؟


طبيعت مالزي با سرزمين خشك و نيمه‌خشكي كه ما ايرانيان از آن آمده‌ايم به شدت متفاوت است. اين گوناگوني در فرهنگ و آداب و رسوم مردم و حتي در رنگ لباس‌هاي‌شان هم به وضوح ديده مي‌شود. اين تفاوت‌ها چه در طبيعت چه در زندگي مردم مي‌تواند براي ايرانيان دستمايه‌‌ی مناسبي باشد كه آنچه به نظر‌شان جالب مي‌آيد در قاب عكس ثبت و ضبط كنند.

 

آیا ایرانیانی که خارج از مالزی هستند نیز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند؟


بله، همه ايراني‌هايي كه عكسي از مالزي دارند مي‌توانند در اين جشنواره شركت كنند. چه از خارج و چه از داخل مالزي. نكته مهم اين است كه برخي گمان مي‌كنند اين جشنواره مخصوص عكاسان حرفه‌اي است. در حالي كه جنبه دوستانه اين برنامه از جنبه رقابتي آن پررنگ‌تر است و همه مي‌توانند در آن شركت كنند. كافي‌ست از عكسي كه در مالزي گرفته‌اند راضي باشند و كيفيتي را كه در فراخوان اشاره شده داشته باشد.

 

داوری عکس ها به چه صورت انجام خواهد شد؟


چند نفر از همكاران مجله مونوريل عكس‌ها را گزينش مي‌كنند به اين صورت كه اولا نام عكاسان را نمي‌دانند و در ثاني هر كدام از آنان جداگانه به هر عكس نمره‌اي از يك تا پنج مي‌دهد. عكس‌هايي انتخاب مي‌شوند كه بيشترين امتياز را به دست مي‌آورند.


چه برنامه‌ای برای نمایش عکس‌ها دارید؟


عكس‌ها در چهار منطقه از مالزي شامل سايبرجايا، سردانگ، دامن‌سرا و كوالالامپور در 4 رستوران و يك كافي‌شاپ ايراني در مجموع به مدت 4 هفته به نمايش در مي‌آيد. به عكس‌هاي برگزيده جوايزي نيز تعلق مي‌گيرد. در ضمن اگر قرار باشد عكسي در مجله يا بروشور، كتاب، سايت و ... منتشر شود حتما حق مولف (كپي‌رايت) آن پرداخت خواهد شد.

 

آیا این جشنواره ادامه‌دار خواهد بود؟ چه برنامه‌هایی برای آینده دارید؟


اين جشنواره نخستين تجربه مونوريل و اساسا نخستين تجربه مالزي‌نشينان است. استقبال هم‌وطنان نقش تعيين‌كننده‌اي در اجراي برنامه‌هاي بعدي خواهد داشت كه مي‌توان از آن جمله به راه‌اندازي مسابقه رقابتی و حرفه‌ای عكس اشاره كرد كه داوران آن عكاسان بين‌المللي و شناخته شده باشند.

 

چه توصیه‌ای برای عکاسان تازه‌کار جهت انتخاب عکس و ارسال آن به جشنواره دارید؟


انتخاب عكس گاهي براي عكاسان حرفه‌اي نيز دشوار است؛ بهترين كار اين است كه عكاس خودش را جاي مخاطب/بيننده بگذارد و قضاوت كند كه اگر كس ديگري عكس را ببيند از تماشاي آن لذت مي‌برد يا مفهومي كه مد نظر عكاس بوده به او منتقل مي‌شود. ديگر اين كه به كيفيت عكس‌ها و مقررات مندرج در فراخوان جشنواره توجه كنند.

به علاوه بايد اضافه كنم استقبال تا امروز از جشنواره عكس بيش از حد انتظار بوده اما متاسفانه بسياري از آثار ارسالي فاقد فايل متني هستند كه در آن بايد نام عكاس و عنوان عكس و تاريخ عكاسي ذكر شده باشد. تقاضايي كه از شركت‌كنندگان داریم اين است كه حتما در كنار عكس‌ها فايل متني‌شان را نيز ارسال كنند.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.