موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    در مالزی کار پیدا می‌شود؟

گزارشی جامع و مفصل درباره "کار و کاریابی" در مالزی برای ایرانیان مقیم این کشور

در دوران جوانی هر چه‌قدر هم که به‌فرض زندگی‏ات راحت و آسوده باشد و از جایی تامین باشی، حس استقلال و خودمختار بودن باعث می‏شود که یک گوشه از ذهنت کلمه کار خودش را با فونت درشت نشان بدهد و با یک حالت بد جنسی به تو بگوید که: «بلخره به سراغم می‏آیی؟»

مخاطب این نوشتار کیست؟

روی سخن این مطلب با هموطنانی است که بدون سابقه کار برای تحصیل به مالزی آمده‌اند، یا با داشتن سابقه کار در ایران برای تکمیل تحصیلات‌شان در این‌جا حضور دارند و یا می‏خواهند به طور مستقیم از ایران برای یافتن کار در مالزی یا کشورهای دیگر اقدام نمایند.

بازار کار مالزی، فرصت‌ها

بدون تکرار دوباره آن‌چه مالزی انجام داده تا به موقعیت حال حاضر برسد، بیایید واقعیت‏ها یا به‌قول تحریریه مونوریل fact‌‌های شرایط حاضر را با هم مرور کنیم:

مالزی تلاش کرده اقتصادش را در زمینه‌های گوناگون رشد دهد و در بسیاری جهت‏ها هم به موفقیت‌های چشمگیری رسیده است.
در عمل و به گفته بزرگان‌شان مثل ماهاتیر ‏محمد، چندان ادعایی در زمینه خودکفایی در تولید شیر مرغ تا جان آدمی‌زاد و اختراع چرخ از اول را ندارند و در تمام سال‌های توسعه، از کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی در دنیا کمک گرفتند و این موضوع همچنان ادامه دارد.


قوانین مختلفی را برای جذب سرمایه‌گذاری در کشورشان تدوین کرده‌اند که راه را برای ایجاد کسب و کار در مالزی توسط شرکت‌های بزرگ دنیا هموار می‏‌کند.

جامعه امروز مالزی سه نژاد عمده با زبان، فرهنگ و خواست‏های متفاوت در خودش جای داده که این موضوع باعث ایجاد بازار سه‌گانه‌ای برای فعالیت‌های خدماتی در مالزی شده است.

در حال‏ حاضر مالزی به عنوان هدف بلند مدت روی صنعت توریسم تمرکز ویژه‌ای دارد و در نتیجه همچنان به توسعه فعالیت‏های خدماتی با کیفیت بین‌المللی احتیاج دارد.

با در کنار هم گذاشتن موارد برشمرده شده می‌توان نتیجه گرفت که:

مالزی همچنان پذیرای انواع و اقسام شرکت‏های بین‌المللی و اقماری هست و خواهد بود. تنوع مسیرهای توسعه و تنوع نژادی در بازار کار مالزی پتانسیل جذب نیروی مناسبی را به‌وجود آورده است. از طرفی تسهیل قوانین سرمایه‌گذاری و هزینه پایین‏تر نسبت به اروپا، آمریکا و حتا دیگر کشورهای آسیا این امکان را به شرکت‏های بزرگ دنیا داده تا علاوه بر ایجاد دفاتر محلی، اقدام به ایجاد تیم‏های تولید و توسعه در مالزی بکنند. بنابراین طبیعی‌ست که عوامل فوق باعث شده تا درخواست جذب نیرو در مالزی در زمینه‌های مختلف به‌طور تقریبن متناوب امیدوار کننده باشد.

بازار کار مالزی، محدودیت‌ها

برخی از فرصت‏ها در عین حال محدودیت هم هستند؛ تقاضای زیاد برای نیروی کار ارزان در مالزی، باعث شده تا انبوهی از متقاضیان کار از کشورهای چین، آسیای‏ جنوب‏شرقی و شبه ‏جزیره ‏هند در صف ورود به بازار کار مالزی باشند. تنوع نژادی در فعالیت‌های خدماتی به‌خاطر ارتباط مستقیم با زبان و فرهنگ باعث شده که بخش زیادی از این بازار کار به نیروهای کار با همان نژاد تعلق بگیرد. به این ترتیب نیروی کار ایرانی با بازار کاری روبه‌روست که مملو از متقاضیان چینی، هندی و مالایی‌ست. همچنین برای بخشی از فرصت‏های کاری علاوه بر زبان انگلیسی متقاضی باید توانایی برقراری ارتباط با چینی‌زبانان و مالایی‌زبانان را نیز داشته باشد.

آیا امیدی هست؟

این کاملن به خود شما بستگی دارد. یافتن کار در مالزی غیرممکن نیست، اما چندان آسان هم نیست. آن‌چه مسلم است این است که برای بالا بردن شانس خود در پیدا کردن شغلی مناسب در مالزی باید در مسیر درست قدم بردارید. با برنامه‌ریزی و تلاش مستمر به یقین بخت خود را در یافتن فرصت شغلی افزایش می‏دهید و در ضمن تجاربی کسب خواهید کرد که در عرصه‌های مختلف برایتان سودمند خواهد بود. پس از محدودیت‌ها نهراسید و تمرکز خود را بر روی فرصت‌ها قرار دهید.

روش‏ها

در مالزی روش‏های سنتی جذب نیرو همچنان برقرار است؛ اما در عین حال روش‏های نوین مثل بنگاه‏های کاریابی آن‌لاین، نمایشگاه‏های کاریابی و آزمون‏های دوره‏ای شرکت‏های بزرگ مورد استفاده قرار می‏گیرد. در بین روش‌های فوق سایت‏های کاریابی چون jobstreet، jobdb و monster تقریبن سه روش دیگر را هم در داخل مجموعه خود اجرا می‏کنند. روش کلی در این سایت‌ها بسیار ساده است. سایت امکانی را فراهم کرده تا جوینده کار و کارفرما هر دو در سایت ثبت نام کنند؛ جوینده کار در پروفایل خود علاوه بر مشخصات فردی و اطلاعات تماس، سوابقی از تحصیلات و دوره‌های آموزشی مرتبط تا مهارت‏های شغلی و سوابق کاری خود را درج می‏کند. کارفرما نیز علاوه بر معرفی اهداف، زمینه فعالیت و تخصص‏های مورد نظر شرکت خود، آگهی‏های جداگانه‌ای برای هر فرصت کاری در شرکتش را بر روی سایت قرار می‌دهد.

سایت کاریابی با دسته‌بندی اطلاعات این امکان را به جوینده کار می‏دهد که در جستجوی خود مناسب‏ترین آگهی‏ها را دریافت نماید. همچنین با دسته‌بندی اطلاعات پروفایل شما، وب‌سایت این امکان را به کارفرمایان می‏دهد که کاندید‏های مورد نظر خود را از نظر نوع تحصیلات، سوابق، مهارت‏های شغلی و میزان حقوق درخواستی در سایت بیابند.

پیش‌نیازها

زبان - در کل باید گفت در این راه هر چه‌قدر بیشتر با زبان‌های بین‌المللی آشنایی داشته باشید شانس موفقیت شما بیشتر خواهد. اما همان‌طور که پیش از این اشاره شد مالزی کشوری چند نژادی‌ست؛ لذا بسیاری شرکت‏ها برای حفظ مشتریان خود ناگزیر از ارائه خدمات با زبان‌های بومی مالزی هستند.

با مرور چند آگهی در سایت‌های کاریابی در می‏یابید که چه تعداد از شرکت‏ها خواستار نیروهای مسلط به زبان‏های انگلیسی، مالایی و چینی هستند. شاید برای کسانی که از خارج از مالزی اقدام می‏کنند میسر نباشد، اما شما که دوران دانشجویی خود را در مالزی سپری می‏کنید این فرصت را دارید که تا قبل از پایان دوره تحصیل، اندکی مکالمات روزمره مالایی یا چینی را یاد بگیرید.

جستجو در اینترنت

برای یافتن کار از طریق اینترنت نباید تنها به سایت‌های کاریابی آن‌لاین اکتفا کرد. باید یاد بگیرید هر آن‌چه مربوط به شغل مورد نظرتان هست را در اینترنت پیدا کنید. از جستجوی مطالبی در مورد چگونه نوشتن رزومه یا cv در حوزه تخصصی‌تان گرفته تا پیدا کردن سایت شرکت‏هایی مربوط به تخصص و تحصیلات‌تان، تا سایت‌های مربوط به قوانین کار در مالزی یا هر کشور دیگری که به عنوان مقصد انتخاب می‏کنید.

همچنین پیدا کردن نمایشگاه‏های تخصصی و کاریابی مرتبط که امکان حضور مستقیم شما در غرفه‏ شرکت‏های فعال در مالزی را می‏دهد. حتا پیدا کردن سایت‏های مربوط به مناطق یا شهرک‏های ویژه مالزی مانند پارک تکنولوژی (technology park) و یا msc (multimedia super corridor) که دفتر آن در سایبرجایا قرار دارد. در وب‌سایت این مراکز می‏توانید لیست تمامی شرکت‏های حاضر در آن‌جا را بیابید و از طریق آن به سایت خود شرکت‏ها دسترسی پیدا کنید و قبل از این‌که منتظر آگهی شرکت‏ها در سایت‏های کاریابی شوید رزومه خود را برای آن‌ها بفرستید. حتا می‌توانید به صورت حضوری به آن شرکت‏ها مراجعه کرده و نسخه‌ای از رزومه خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. مطمئن باشید تاثیر تحویل حضوری رزومه به‌طور مستقیم در محل شرکت‏ها یا در غرفه آن‌ها در نمایشگاه‏ها بیشتر از ارسال رزومه با ای‌میل می‌باشد.

رزومه نویسی

بسته به حوزه تخصصی‌تان نمونه‏های فراوانی از رزومه را می‌توانید در اینترنت پیدا کنید. اما در حقیقت نمی‏توان یک قالب واحد برای نوشتن رزومه ارائه داد. جایگاه دریافت کننده رزومه و زمان ارسال آن، بر آن‌چه لازم است در رزومه آورده شود تاثیر می‌گذارد. ارسال رزومه برای یک آگهی کار شامل عنوان شغلی و مهارت‏های لازم، با فرستادن آن به‌طور عمومی به بخش career سایت یک شرکت تفاوت دارد. در مورد اول باید بیشتر بر روی مهارت‏های خواسته شده در آگهی تاکید کرده و جزئیات بیشتری از توانایی‏های خود را ذکر کنید؛ و در مورد دوم باید بر توانایی‏های عمومی مرتبط با فعالیت شرکت تمرکز کنید.
رزومه‏ را تا حد امکان خلاصه بنویسید؛ حتا در حد یک صفحه. پرگویی در چندین صفحه اطلاعات هیچ مزیتی برای بررسی رزومه شما نمی‌آورد. ارائه آن‌چه که به‌عنوان cv شناخته می‌شود (که علاوه بر محتویات رزومه‌ی شما، شامل جزئیات کلیه پروژه‌های دانشگاهی و شغلی، علایق عمومی و حتا سرگرمی‏های شما نیز می‌شود) در مرحله ابتدایی لازم نیست. در صورت دعوت‌ از شما برای مصاحبه از شما در خواست خواهد شد که cv خود را ارائه دهید که این عمدتن در مراحل انجام امور مهاجرتی و صدور ویزای کار صورت می‌پذیرد.

چند نکته

- اگر در مالزی ساکن هستید لزومی به ذکر ملیت و محل تولدتان نیست؛ چرا که برخی از شرکت‏ها بدون سنجش قابلیت‏هایتان از دعوت شما برای مصاحبه خودداری می‏کنند. این مورد صرفن به تصمیم مدیریت شرکت بستگی ندارد. چون از دریافت و بررسی رزومه تا اطلاع‌رسانی به شما برای مصاحبه افراد مختلفی از آن شرکت دخیل هستند که ممکن است هر کدام در این مورد سلیقگی عمل کنند.

- تنها به ذکر مواردی که در آن تخصص و مهارت کافی دارید بسنده کنید. ممکن است با نوشتن برخی مهارت‌هایی که فاقد آن هستید به مصاحبه دعوت شوید، اما امکان این‌که از آن مرحله پیش روید وجود نخواهد داشت. همین‌طور شانس این‌که آن شرکت در زمانی دیگر شما را دعوت به همکاری نماید از بین می‏رود.

هر کدام از سایت‏های کاریابی فرم‏هایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید رزومه خود را به‌طور آنلاین در آن سایت بسازید. این فرم‌ها بیشتر پیرو قالب cv هستند. علاوه بر پر کردن این فرم‏ها در صورتی که سایت مذکور امکان آپلود فایل رزومه را در اختیار شما قرار می‏دهد رزومه خود را آپلود کنید و در هنگام ارسال رزومه از طریق آن سایت برای آگهی‏ها، از کپی رزومه‌ای که خود آپلود کرده‌اید استفاده کنید.

برخی شرکت‏ها در آگهی خود در سایت‏های کاریابی ای‌میل‏های خاصی را برای دریافت رزومه معرفی می‏کنند. در این موارد حتمن رزومه خود را به آدرس‏های معرفی شده ای‌میل کنید. برخی دیگر ای‌میلی معرفی نمی‏کنند و ارسال مشخصات شما فقط از طریق کلیک کردن بر روی کلید درخواست (apply) امکان‌پذیر است. در این‌صورت با استفاده از نام شرکت وب‌سایت آن را پیدا کنید و به ای‌میل‏هایی که در وب‌سایت آن معرفی شده (به‌طور معمول چیزی شبیه career@company.com یا job@company.com) ارسال کنید.

cover letter

cover letter برای رزومه حکم بسته‌بندی یک محصول را دارد. وقتی رزومه خود را برای یک شرکت ای‌میل می‏کنید حتمن همراه آن cover letter بفرستید. اگر ای‌میلی که می‌فرستید چیزی شبیه به

سلام
لطفا رزومه من را در ضمیمه پیدا کنید
با احترام

باشد، با تقریب خوبی مطمئن باشید که هیچ تماسی با شما گرفته نخواهد شد.

به‌یاد داشته باشید که در بیشتر شرکت‏ها یکی از کارمندان بخش اداری یا منابع انسانی و یا حتا منشی شرکت، مسوول دریافت رزومه‏ها است. انتظار نداشته باشید که این افراد از میان انبوه ای‌میل‏هایی که دریافت می‏کنند ضمیمه همه آن‌ها را باز کنند و مشخصات تماس شما را پیدا کنند؛ یا متوجه شوند شما برای کدام فرصت شغلی رزومه فرستاده‌اید. شما باید خود را در نظر تمام افرادی که رزومه شما را خواهند دید به‌شکلی حرفه‏ای معرفی کنید.

در نوشتن cover letter به موارد زیر دقت کنید:

• موضوع ای‌میل مطابق با عنوان شغلی ذکر شده در آگهی باشد.

• متن ای‌میل را با سلام به مخاطب شروع کنید. (نام شخص خاص در صورت داشتن ای‌میل آن فرد و یا to whom it may concern در حالت کلی)

• طرح این‌که به شغل مورد نظر (با ذکر عنوان در آگهی و محل درج آگهی) علاقه دارید و توانایی‌های فنی و تحصیلات‌تان شما را تبدیل به یک کاندیدای قابل رقابت برای شغل مورد نظر می‏کند.

• در پاراگراف بعدی عنوان کنید که نقاط قوت شما برای موفقیت در این شغل فقط به موارد زیر اکتفا نمی‏کند:

o لیستی از توانایی‌های فردی و جمعی مربوط به شغل و تحصیلات‌تان را به‌طور عمومی ذکر کنید. (در این قسمت لازم نیست نامی از پروژه یا نرم‏افزار یا دستگاه خاصی که تجربه کار با آن دارید را ذکر کنید.)

o برشمردن مواردی چون: توانایی شروع به‌کار انفرادی، قابلیت کار کردن تیمی، قابلیت خودآموزی و اشتیاق به یادگیری چیزهای جدید و قبول مسوولیت در زمینه‌های مختلف مربوط به شغل همچون طراحی، پیاده‌سازی، تست، پشتیبانی مشتری و … (این مورد انعطاف‏پذیری شما را بیان می‏کند و در عمل به‌ندرت شما همه این کارها را همزمان انجام خواهید داد.)

در صورت درخواست شرکت برای درج میزان حقوق درخواستی چه در رزومه، چه در فرم سایت کاریابی و چه در cover letter عنوان کنید که این مورد برای شما قابل مذاکره است. از ذکر یک مقدار مشخص خودداری کنید؛ چرا که همین مورد می‏تواند جزو اولین دلایلی باشد که رزومه شما در کاندید نشود. سطح دست‌مزدها در مالزی تفاوت زیادی با دستمزد مشاغل مشابه در ایران ندارد. سایت activetechpros.com برآوردی از سطح دستمزد بر اساس نوع تخصص و سابقه شما در مشاغل it را ارائه می‏دهد.

در انتها با ذکر این‌که رزومه کامل شما ضمیمه شده و با قرار دادن شماره تماس و نام خود، cover letter را به پایان برید.

آداب مصاحبه

در صورت دعوت به مصاحبه به موارد زیر دقت داشته باشید:

o لباس مناسب و رسمی بپوشید.

o سر موقع در محل مصاحبه حاضر شوید. در صورت هر نوع تاخیر با آن شرکت تماس گرفته و میزان تاخیرتان را اطلاع دهید.

o قبل از مصاحبه به خودتان بیشتر از هر زمان دیگر احترام بگذارید تا با اعتماد به نفس مناسب در مصاحبه حاضر شوید.

o فراموش نکنید که داشتن استرس در زمان مصاحبه امری است کاملن طبیعی. پس سعی کنید که خیلی عادی با آن برخورد کنید. اما تا قبل از شروع مصاحبه بکوشید به شکلی استرس را رفع کنید؛ شاید با خریدن هدیه کوچکی برای خودتان و یا نوشیدن نوشیدنی مورد علاقه‏تان.

به‌طور کلی ممکن است به دو شکل مصاحبه داشته باشید: اولین نوع آن مصاحبه‌های عمومی یا دسته جمعی یا walk in interview است. بعضی شرکت‏ها که در یک زمان اقدام به استخدام تعداد زیادی نیرو می‏کنند از این روش استفاده می‏کنند: کلیه متقاضیان در یک زمان به محلی فرا خوانده شده و در آن‌جا انواع مصاحبه و تست‌های فنی را در یک روز انجام می‌دهند. در این نوع مصاحبه معمولن در ابتدا یک تست از مهارت‌های فنی مربوط به شغل مورد نظر انجام می‏شود و در صورت کسب حداقل نمره لازم، فرصت حضور در مصاحبه‌های بعدی که شفاهی اما جدی‏تر هستند به داوطلب داده می‏شود.

نوع بعدی هم مانند نوع اول است، با این تفاوت که معمولن در محل شرکت و به‌صورت انفرادی برگزار می‌شود. در بعضی از شرکت‏ها ابتدا تست مهارت‏های فنی انجام می‏گیرد و سپس مصاحبه شفاهی و در بعضی از شرکت‏ها هم بدون تست فنی فقط در مصاحبه شفاهی از تجربیات و مهارت‏های شما می‏پرسند.

پذیرش و دریافت ویزای کار

در صورت طی مراحل فوق با موفقیت و توافق با کارفرما در مورد میزان حقوق درخواستی و سایر موارد، مرحله بعدی آماده کردن مدارک برای درخواست ویزا است. در این مرحله کارفرما نمونه قراردادی را برای شما آماده می‏کند که قبل از امضای آن حتمن لازم است همه موارد را بررسی کنید و از مفاد آن اطلاع کسب کنید. مواردی چون میزان مرخصی در سال، چگونگی پرداخت حقوق و پاداش، بیمه درمانی، مالیات و …

بعد از امضای قرارداد مدارکی را که شرکت به شما اعلام می‏کند آماده خواهید کرد. این مدارک می‏تواند شامل موارد زیر باشد: تصویر کلیه صفحات پاسپورت شما، تصویر کلیه گواهینامه‏های مربوط به دوران تحصیل، گواهی شرکت در سمینارها یا دوره‌های آموزشی، مدرک دانشگاهی (برای دانشگاه‏های ایران، نسخه تائید شده ترجمه)، کلیه توصیه‌نامه‏های شغل‏های قبلی شما به زبان انگلیسی یا ترجمه تائید شده و در صورتی‌که متاهل هستید و قصد دارید برای همسر و فرزندان خود ویزای وابستگی دریافت کنید، نسخه ترجمه شده سند ازدواج و چند قطعه عکس پاسپورتی.

 

این مرحله از وقت‌گیرترین مراحل کاریابی در مالزی است؛ چرا که شما خود نمی‏توانید به‌طور مستقیم به این کار اقدام کنید و شرکتی که قصد استخدام شما را دارد باید از طریق اداره مهاجرت مالزی اقدام کند. دقت داشته باشید که روال اداری در بخش‌های فوق کند است و همچنین هر گونه نقص مدرک می‏تواند طول این دوره را افزایش دهد.

به هیچ وجه در این مورد به سراغ شرکت‌ها یا افرادی که ادعا می‏کنند به‌عنوان واسطه جهت گرفتن ویزای کار شما اقدام خواهند کرد نروید و هیچ وجهی به آن‌ها نپردازید؛ چرا که هزینه‏های اداری دریافت ویزا برای شما به عهده شرکتی است که شما را استخدام می‏کند و فقط شما در صورت داشتن همسر و فرزند باید هزینه‏های ویزای افراد وابسته (depended) را بپردازید.

 

نوشته: احسان جمالی




  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.