موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
     رینگیت و سودای شفافیت


گزارش تحلیلی سایت های تحصیلی مالزی از تلاطم بازار ارز در دو هفته اخیر

نرخ رینگیت و سهولت و امنیت در تهیه رینگیت در مالزی برای بسیاری از ایرانیان مالزی تبدیل به یک دلواپسی همیشگی شده است. پس از توقف حواله های بانکی و محدودیت های متنوع بانکی ناشی از تحریم های سازمان ملل و آمریکا علیه ایران انتقال پول ازر طریق صرافی ها رویه معمول جابجایی پول بین ایران و مالزی شده است.

اما برای بسیاری از خوانندگان سایت این سوال مطرح می شود که این نرخ چگونه محاسبه می شود و اساسا صرافی ها چگونه دست به انتقال پول می زنند؟

در کل صرافی ها از دو شیوه برای انتقال ارز یا بهتر بگوئیم تبدیل ارز استفاده می کنند.

روش اول حواله از دبی یا سایر کشور ها: عمده تجارت بین المللی ایران از طریق دبی صورت می گیرد برای همین همیشه تجاری در ایران هستند که مایلند در ازای دلاری که در دبی انباشته دارند در ایران ریال دریافت کنند. صرافی ها با شناسایی این تجار ریال مورد نیاز آنها را در ایران به آنها تحویل می دهند و معادل آن دلار - موسوم به دلار حواله دبی - در دبی تحویل می گیرند. سپس این صراف ها دلار را از دبی به مالزی حواله بانکی می کنند یا از طریق مبادله پایا پای دلار را در دبی به یک تاجر مالایی می دهند و در مالزی رینگیت می گیرند. این شیوه معمول ترین شیوه انتقال ارز است و با توجه به طبیعت تهاتری یا پایاپای، این شیوه قدیمی ترین الگوی انتقال پول در تاریخ به حساب می آید. چون این شیوه بی نیاز از بانک و انتقال بانکی پول بین کشور ها است صرافی های بسیاری نقاط دنیا به دلیل مسائلی مانند نپرداختن مالیات و پنهان سازی تبادلات علاقمند به استفاده از این شیوه هستند.

روش دوم، ارز حاصل از صادرات: اگر صادراتی از ایران به مالزی صورت بگیرد ارز انباشته شده در مالزی به صرافی ها عرضه می شود و صرافی ها با دریافت رینگیت یا دلار در مالزی معادل آن را به صورت ریال در ایران به صادر کنند پرداخت می کنند. چون میزان صادرات ایران به مالزی قابل توجه نیست این نوع تامین ارز نمی تواند نیاز بازار صرافی ها را در فراهم نمودن رینگیت به صورت کامل تامین کند. درواقع با توجه به تعداد زیاد ایرانی که در مالزی زندگی می کنند و مایل به انتقال پول از ایران به مالزی هستند همواره تراز انتقال پول به نفع مالزی مثبت می شود. در واقع میزان پولی که از ایران به مالزی منتقل می شود بسیار بیشتر از پولی است که از مالزی به ایران منتقل می شود. البته این قیاس در بعد مصرف مردم است در ابعاد بزرگ سرمایه گذاری میان دو کشور و تبادلات دولتی ممکن است تراز به نفع ایران مثبت باشد اما در میزان ارزی که برای مصرف مردم مورد نیاز است تراز به نفع مالزی مثبت است.

نکته: به نظر می رسد علت اصلی سرازیر شدن مواد مخدر از ایران به مالزی نیاز بازار در مالزی به تبادل رینگیت و ریال باشد بنابر اصل موازنه عرضه و تقاضا تقاضای بالا برای ارسال ارز از ایران به مالزی و در واقع استفاده از رینگیت ناشی از صادرات مواد مخدر است که ارسال مواد مخدر از ایران به مالزی را از نظر اقتصادی توجیه پذیر کرده است.

به عبارت دیگر ارز حاصل از مواد مخدر نیز نوعی ارز حاصل از صادرات - هرچند نامشروع - محسوب می شود. به این ترتیب هرچه تقاضا برای ارسال پول از ایران به مالزی افزایش یابد یا هرچه ریال در برابر رینگیت ارزش کمتری داشته باشد حجم بیشتری مواد مخدر از ایران به مالزی قاچاق می شود. از نظر اقتصادی چهار راه برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر از ایران به مالزی قابل تصور است: یک کاهش نیاز رینگیت در مالزی که با استقلال اقتصادی ایرانیان مالزی از دریافت پول از ایران حاصل می شود، دو: گران شدن ریال در برابر رینگیت ، سه: باز شدن کانال ارزان و قانونی انتقال ارز توسط بانکها، چهار: افزایش صادرات کالاهای مجاز از ایران به مالزی.

حصول حتی یکی از این راهها تجارت مواد مخدر را از توجیه اقتصادی خارج می کند و چنانچه دولتها عزم جدی برای حل ریشه ای این مشکل دارند باید با استفاده از چنین راه هایی به مقابله با قاچاق بپردازند وگرنه صرف بگیر و ببند و توسل به پلیس نمی تواند قاچاق را تازمانی که توجیه اقتصادی دارد متوقف سازد.

و اما بحران

حدود دو هفته پیش نرخ رینگیت که از طرف صرافی های ایرانی در مالزی اعلام می شد در حدود 340 تومان بود. این نرخ بر اساس تقسیم قیمت دلار به ریال در بازار دبی بر قیمت رینگیت به دلار در بازار مالزی حاصل می شود. 

در این حالت که نرخ مطابق روش انتقال از دبی محاسبه می شود مهم نیست قیمت دلار در ایران چقدر باشد چرا که صرافی ها باید دلار را در بازار دبی با ریال مبادله کنند بنابر این قیمت دلار به ریال در بازار دبی مورد محاسبه قرار می گیرد.

به عنوان مثال با داده های زیر می توان به قیمت فرضی رینگیت به تومان دست یافت:

قیمت دلار در بازار تهران 990 تومان

قیمت دلار در بازار دبی 1020 تومان

قیمت دلار به رینگیت در مالزی 3.5

قیمت رینگیت به تومان می شود 1020/3.5 = 291 تومان

 

به طور معمول اخلاق قیمت دلار در بازار تهران و دبی حداکثر 5 تا 10 تومان بود اما دوهفته پیش دبی محدودیت های جدیدی برای انتقال پول با ایران را عملی ساخت به گونه ای که ناگهان قیمت دلار در دبی در یکی دو روز 50 تا 60 توام از دلار در تهران گرانتر شد این در شرایطی بود که قیمت دلار در بازار تهران نیز بیش از 15 درصد افزایش داشت. و به همین علت با روش فوق نرخ رینگیت به تومان در اوج بحران از 340 تومان به حدود 400 تومان رسید.

آنچه در بالا آمد برای آگاهی خوانندگان از نحوه انتقال و محاسبه نرخ رینگیت بود اما در روزهای بحرانی یعنی روزهای 27 سپتامبر تا هفته اول اکتبر بار دیگر در اثر سو مدیریت لطمه ای جدی به امنیت روانی مشتریان نسبت به عملکرد بعضی صرافی های ایرانی در مالزی وارد شد.

خدمات صرافی ها  جز خدمات مهم و ضروری برای مالزی نشینان است. صداقت و امانتداری و تلاش این صنف می تواند نقش مهمی در سهولت زندگی و کسب و کار ایرانیان در مالزی رابا خود به همراه اورد. مشتریان و مردمی که در طول زمان از خدمات صرافی ها استفاده می کنند و با وفاداری خود به صرافی ها سود می رسانند انتظار دارند که در مواقع بحرانی نیز صرافی ها با تدبیر و صداقت و شفافیت دین خود به مردم را ادا نمایند.

با توجه به جمیع شرایط بروز بحرانهای بدتر از آنچه در هفته های اخیر رخ داد اصلا دور از ذهن نیست. ممکن است بازار ارز دچار تلاطمات جدی تر شود. ممکن است مسیر های انتقال پول دشوار تر شود و در این شرایط دهها هزار ایرانی که مشتری های دائمی صرافی های مالزی هستند حق دارند که از خدماتی شفاف و با ثبات برخوردار شوند.

در نخستین روز بحران درمیان صرافی هایی که وبسایت دارند ناگهان صرافی توریست قیمت و نرخ تبدیل را از سایت خود حذف نمود متاسفانه اکثر صرافی های دیگر نیز پس از توریست همین رویه را پیش گرفتند و تا 3 یا چهار روز بعد تقریبا همه صرافی ها بجز صرافی اطلس قیمت و نرخ  را از وبسایت خود حذف کردند. این در شرایطی بود که در همین اوضاع نابسامان بعضی صرافی ها با وجود عدم ارائه نرخ و پرهیز از حداقل شفافیت در معاملات با ارسال اس ام اس های تبلیغاتی سعی در ماهی گیری از آب گل آلود داشتند.

در شرایط عادی بازار اغلب صرافی ها از ارائه آرشیو نرخ در سایت خود پرهیز می کنند این عمل باعث می شود در معاملاتی که آخر هفته صورت می گیرد مشتری ها احساس امنیت نکنند یا حتی مغبون شوند. اما حذف کلی نرخ در طول روزهایی که مردم در نگرانی تامین ارز مورد نیاز خود بودند تجربه ای تلخ از رابطه بین بعضی صرافی ها و مشتریان سردرگم بود.

اگر صرافی ها شفاف اعلام می کردند که فعالیت ندارند شاید عدم درج نرخ در وبسایت هایشان توجیه پذیر می نمود اما حذف نرخ در شرایطی صورت می گرفت که حتی با قیمت بالا به هرحال معاملات ادامه داشت به عنوان مثال صرافی"  پارس کش " به جای عدد نرخ، واژه stand by  را نوشته بود یا صرافی توریست به جای نرخ نوشته بود Call که نشان از ادامه فعالیت آنها داشت  و تبدیل ارز صورت می گرفت حتی متاسفانه در بعضی موارد شاهد بودیم که صرافی قبل از انتقال خود نرخی را به مشتری شفاها اعلام می کرد و پس از دریافت پول از مشتری انتقال پول را با نرخی بیشتر انجام می داد و به نوعی از نیاز مشتری و عدم شفافیت چند روزه در بازار سو استفاده می شد.

باید توجه داشت که صرافی ها از یک سو ارائه دهنده یک سرویس مفید و مورد نیاز هستند و از سوی دیگر می بایست با اعتماد سازی موجبات آرامش خاطر مردم را فراهم آورند. این که صرافی پارس پی چندی پیش تعطیل شد و اینکه نام بعضی از صرافی ها به عنوان بانک مبادلات مالی قاچاقچیان مواد مخدر بر روی زبانها افتاده است به اندازه کافی اذهان مردم را تخریب کرده است. مطمئنیم تعداد زیادی از صراف های حاضر در مالزی افرادی شریف و متعهد هستند و بهتر است این تجار پرتلاش و زحمت کش با انجام تدابیر لازم، استفاده از دانش مالی و فارکس و سرمایه ای که حاصل از اعتماد مردم است در شرایط بحرانی نیز روی از مردم برنگردانند و  شفافیت و صداقت و نام خوش خود را فدای سودی زودگذر یا رقابتی موقت نکنند.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.