موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    گردشگری طبیعی در مالزی حرف نخست میزند

در سالهاي اخير طرح توريسم اقامتي نيز براي بازنشسنگان درنظر گرفته شده كه استقبال‌كنندگان آن از پرداخت ماليات مع...

_"مالزي سرزمين لبخندهاي باورنكردني است كه گردشگران را بسوي خود فرا مي‌خواند و به آنان تجربه‌هاي پرباري را ارائه مي‌دهد. اين سرزمين پرجاذبه با مردم گرم و صميمي‌اش مي‌‌تواند همه فضاهاي پرتنوع آسيا را در يك سفر به شما عرضه كند."
اين سرآغازي از كتاب راهنماي گردشگري كشور مالزي است كه توسط وزارت گردشگري اين كشور براي مردم جهان نگاشته شده است. كتابي پر از تصاوير زيبا كه با ورق زدن آن؛ دلت به سوي مالزي پركشيده و فكر مي‌كني چقدر لازم است حتما ابن كشور سرسبز را ببيني در غيراين صورت به قول امروزي‌ها نصف عمرت به فنا است. اما مالزيايي‌ها تنها براي ترغيب اقوام مختلف دنيا براي سفر به كشورشان به چاپ كتاب ها و بروشورهاي حرفه‌اي نپرداخته‌اند بلكه مديران كل توريسم نقاط مختلف جهان از وزارت گردشگري اين كشور‏؛ جلساتي را براي فعالان گردشگري بازارهاي هدفشان در كشور خود آنها برگزار كرده و آنها را براي ارسال مسافر بيشتر به مالزي ترغيب مي‌كنند.
چندي پيش هم ذوالكفلي شريف؛ مديركل توريسم آسياي غربي و جنوبي و آفريقا از وزارت توريسم مالزي؛ با همكاري سفارت مالزي در ايران‏، نشستي را براي فعالان گردشگري كشورمان در هتل هما برگزار كرد. در اين نشست كه بخش عمده آن را معرفي اين كشور به آژانس‌داران ايراني تشكيل مي‌داد؛‏ ذوالكفلي براي سفر به مالزي ده‌ها دليل آورد. مالزي را آسياي حقيقي خواند و سفر به آن را براي مسافران تا حد بسياري ضروري دانست. اما او در ميان سخنراني خود كوچكترين اشاره‌اي به تعامل دو طرفه آژانس‌داران با مالزيايي‌ها نكرد. در اين جلسه فقط قرار بود ايراني‌ها به مالزي بروند و خبري از آمدن آنها به ايران نبود. گويي مردم كشور ما با آن تاريخ غني و داشتن سرزميني با چهار اقليم متفاوت و هزاران گونه گياهي هيچكدام از جلوه‌هاي طبيعت پروردگار را نديده‌اند و تنها بايد آنها را در مالزي ببينند. اين نكته‌اي بود كه كمي حضار را در نشست آن روز به فكر فرو برد. در جلسه سوال و جواب آن روز هم چند آژانس‌دار به اين موضوع اشاره كردند ولي جواب قانع كننده‌اي مبني بر اينكه بايد براي سفر تعاملي بوجود آورد؛ توسط ذوالكفلي به حضار ارايه نشد.
 مالزي در سال 2008 ميلادي تجربه شيريني را در ارتباط با گردشگران ايراني چشيده است. امسال بالغ بر 750 هزار نفر ايراني به مالزي سفر كرده اند كه وزارت گردشگري اين كشور اين رقم را رشد3/115درصدي در مقابسه با سالهاي اخير اعلام كرده است. بعد از تمام شدن نشست ياد شده در ارتباط با وضعيت گردشگري اين كشور با ذوالكفلي مصاحبه‌اي ازسوي خبرگزاري ميراث فرهنگي انجام داديم كه وي نيز با روي باز اين مصاحبه را پذيرفت. گويا واقعا مالزيايي‌ها خوش رو و مهربان هستند چون در كشور ما كه مردم آن آنقدر به خوشرويي معروف شده‌اند؛ مصاحبه با مسوولان زياد ساده نيست اما با مالزيايي‌ها خيلي آسان...
 
* آقاي ذوالكفلي درحال حاضر چندشاخه از صنعت گردشگري كشور شما فعال شده و به جذب گردشگر مي‌پردازد؟
_ تقريبا تمام اين شاخه‌ها فعال هستند. كشور ما در گردشگري طبيعي حرف نخست را مي‌زند و به عنوان نخستين كشور در سال 2008 در زمينه گردشگري محيط زيست انتخاب شده است. همچنين به دليل اينكه ارزش پول در اين كشور بالا است؛ گردشگري تجاري نيز در مالزي رونق دارد يعني شما مي‌توانيد با كمترين پول بيشترين خريد را داشته باشيد. ما توانسته‌ايم گردشگري درماني را رونق دهيم. درحال حاضر ميزان قابل توجهي از درآمد گردشگري كشورمان به اين بخش اختصاص دارد. مالزي مناطق كوهستاني جذابي دارد. بسياري از كوهنوردان براي ورزش به اين كشور مي‌آيند و عاشقان غواصي مالزي را انتخاب مي‌كنند. مالزي داراي خط ساحلي بسيار طولاني است كه عاشقان شنا را به خود جذب مي‌كند. جزاير بسياري در مالزي وجود دارد كه بكر و دست نخورده هستند و اين براي گردشگران جذابيت بسياري دارد. خلاصه براي كساني كه طالب هيجان بوده و راضي به نظاره نيستند مالزي كشور جذابي براي كوهنوردان؛‏ غواصان؛ ‏جنگل نوردان؛ غارنوردان و قايق سواران آبهاي خروشان خواهد بود. مالزي 10 زمينه اصلي براي دريانوردي دارد و در معروفترين مسيرهاي دريانوردي دنيا قرار گرفته است. مالزي بهترين مكان براي گذران ماه عسل است. براي زوج‌هاي جوان زيباترين مراسم مانند مراسم چاي چيني برگزار ميِ‌شود كه مي‌تواند خاطرات به ياد ماندني را براي آنان رقم زند. در سالهاي اخير طرح توريسم اقامتي نيز براي بازنشسنگان درنظر گرفته شده كه استقبال‌كنندگان آن از پرداخت ماليات در اين كشور معاف هستند و پس از پايان دوره اقامتشان مي‌توانند آن را به راحتي تمديد كنند. توريسم روستايي از ديگر شاخه‌هاي گردشگري در مالزي است كه در سالهاي اخير رشد چشمگيري داشته و درحال حاضر نيز دو هزار و 800 فرد آموزش ديده در 142 روستاي اين كشور آماده معرفي آداب و سنن روستائيان مالزي به گردشگران هستند. در خانه روستائيان به روي گردشگران بازبوده و آنان مي‌توانند از نزديك با آداب و سنن روستائيان آشنا شوند. توريسم آموزشي نيز در اين ميان نبايد فراموش شود. با توجه به اينكه زبان دانشگاه‌هاي مهم اين كشور انگليسي بوده و اين اماكن از بالاترين سطح استانداردهاي جهاني برخوردارند؛ سالانه بسياري از جوانان براي ادامه تحصيل مالزي را انتخاب مي‌كنند كه اين امر براي ما افتخارآفرين است. در سال 2007؛ 47 هزار و 927 دانشجو در مالزي ثبت نام كرده‌اند. با توجه سطح نياز هم اكنون 17 موسسه آموزشي دولتي در مالزي تاسيس شده است.
 
* تمهيدات ديگري نيز براي جذب گردشگر داريد؟ 
_ برنامه‌اي تدوين و اجرايي شد كه در آن جشني در آخر هر سال در مالزي گرفته مي‌شود و گردشگران مي توانند در اين جشنها از بيشترين تخفيفها برخوردار شوند. همچنين مالزي همه ساله ميزبان گردشگران است و بسياري از مسابقات در اين كشور انجام مي‌شود. مالزي همچنين داراي امكانات مناسبي براي كشورهايي است كه مي‌خواهند سمينارهاي بزرگ سياسي و تجاري برگزار كنند. در ضمن مالزي به دليل دارابودن اقوام و نژادهاي مختلف در تمامي سال جشنواره هاي زيبا و ديدني دارد كه گردشگران مي‌توانند در هر زماني كه به كشور ما سفر مي‌كنند از ديدن اين آذاب و سنتها لذت ببرند يعني اينكه جتي اگر 10 بار هم به مالزي سفر كنيد بازهم چيزهاي تازه بسياري براي ديدن وجود دارد و اين سرزمين هميشه ديدني است. در ضمن مالزي داراي 45 خط هوايي بين‌المللي است كه پروازهايي به 6 قاره دنيا دارد كشور امني است. پول در كشور ما ارزش بسياري دارد و اجاره اتاقها در مالزي ارزان است. اينها همه دليلي براي انتخاب مالزي برار داشتن سفري دلپذير است.
 
* رويكرد مالزي در بحران اقتصادي كه اخيرا تمامي جهان را فراگرفته در بخش گردشگري چگونه بوده است؟
_ كشور ما نيز از اين بحران بي‌نصيب نبود اما در بخش گردشگري به دليل آنكه گردشگران از كشورهاي منطقه‌اي وارد مالزي شدند؛ اين بحران تاثير زيادي نداشت. دولت مالزي توانسته است با اجراي بسياري از برنامه‌ها از اين بحران بيرون بيايد به طوري كه در 11 ماه 2008 كه تاكنون پشت سر گذاشته‌ايم نزديك به 30 ميليون گردشگر وارد كشورمان شده‌اند.
 
* چرا درحال حاضر پروازهاي مستقيمي از تهران به كوالالامپور و بالعكس نداريم؟
_ پروازهاي ما تحت قوانين آمريكائي‌هاست و با قوانين آنها انجام مي‌شود بنابراين تحريمي كه شامل ايران است باعث اين موضوع شده است اما اخيرا درحال پي‌گيري موضوع پروازهاي مستقيم ايران و مالزي هستيم.
 
* آيا آماري مبني بر اينكه ساليانه چند مالزيايي به ايران سفر مي‌كنند؛ در دست داريد؟
_ درحال حاضر آماري در اين رابطه در دست نيست اما مي‌دانم كه اين تعداد قابل توجه است و سعي شده كه با تمهيدات جديد و تعاملات ميان دو كشور بر اين تعداد افزوده شود.
 
* آيا مشكلي ميان آژانس‌داران ايراني و مالزيايي وجود دارد؟
_ در اين ميان هيچ مشكلي وجود ندارد. ما درحال حاضر به دنبال اين هستيم كه تعاملات خود را با آژانسهاي ايراني بيشتر كنيم. ايرانياني كه به مالزي مي‌آيند كشور ما را دوست دارند. ما نيز به اين دليل به دنبال آن هستيم كه فرهنگ ايراني‌ها را به مردم خود آموزش دهيم تا بتوانيم ميزبان خوبي براي مردم خوب كشور شما باشيم.
 
* سرآخر؛ حتي با خواندن همين مصاحبه نيز پي مي‌بريم كه اين كشور تا چه ميزان براي جذب گردشگر فعال بوده است. به تمامي اهداف خود عمل كرده و درصورتيكه هم اكنون ميزان قابل توجهي گردشگر دارد به هيچ عنوان از تبليع جاذبه‌هاي گردشگري خود دست نمي‌كشد. كاش مالزيايي‌ها الگوي گردشگري ايراني‌ها بودند. ايراني كه در مقابل مالزي صاحب صدها برابر غناي فرهنگي و تاريخي يوده و جلوه‌هايي از طبيعت دارد كه هنوز براي مردمش شناخته شده نسيت. سالانه مي‌‌تواند پذيراي كوهنوردان غارنوردان شناگران و غواصان باشد. مي‌تواند دانش درماني ارزان قيمت خود را در اختيار گردشگران درماني قرار دهد و ......
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.