موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    انتقال ارز و همه دردسرها

گزارش تحلیلی ایران مالزی از وضعیت و مقررات انتقال ارز

دیر زمانی نیست که ایرانیان برای ازسال حواله های ارزی به راحتی به بانک های معتبر ایران مراجعه می کردند و با پرداخت کارمزدی اندک مبالغ مورد نظر خود را به نقاط مختلف دنیا ارسال می کردند و گیرنده هم در زمانی منطقی وجه ارسال شده را دریافت میکرد.

در نگاه دهها هزار ایرانی ساکن مالزی که بواسطه تامین نیازهای اولیه زندگی ، پرداخت هزینه های تحصیل، سرمایه گذاری یا تجارت نیازمند استفاده از خدمات انتقال پول هستند، امنیت و اطمینان در انتقال پول در کنار سرعت و هزینه انتقال همواره از نگرانی های مشترک جامعه ماست.

تحریم های بین المللی علیه ایران خواسته یا ناخواسته زندگی ایرانی ها را تحت تاثیر قرار می دهد حتی اگر ایرانی در ایران زندگی نکند.

اما در مالزی چه می گذرد؟

از نظر قوانین بانکی مالزی انتقال بین المللی پول و هر نوع ارز تنها در انحصار بانکهای مجاز این کشور است. در مالزی حتی معتبر ترین صرافی های بین المللی مجوز فعالیت ندارند به عنوان مثال شرکتهای معظم نظیر وسترن یونیون یا مانی گرم که در اکثر کشورهای دنیا مستقیما به امور انتقال ارز می پردازند نیز در مالزی مجاز به فعالیت مستیقم نیستند و انتقال پول از طریق این شرکتها تنها از طریق بانکهایی که نمایندگی آنها را در مالزی به عهده دارند انجام می شود.

در شرایطی که وسترن یونیون در کشور مالزی مجوز فعالیت مستقل ندارد ادعاهای بعضی صرافی های ایرانی در مورد داشتن مجوز تنها به جوک می ماند.

از طرف دیگر مالزی پس از حوادث 11 سپتامبر قانونی با عنوان : مبارزه با پولشویی و جلوگیری از پشتیبانی مالی تروریسم تصوب کرد. مطابق این قانون از سال 2001 تا کنون مبادلات بین المللی مالی در این کشور چه برای افراد حقیقی و چه برای افراد حقوقی تحت کنترل های شدید امنیتی و بانک مرکزی این کشور قرار گرفته است.

از اواسط سال 2007 بانک مرکزی مالزی با استناد به همین قانون و در پی شروع تحریم های سازمان ملل، نام ایران را در فهرست کشور های پرخطر در مبادلات مالی قرار داد.

به همین دلیل است که بعضی بانکها در مالزی از افتتاح حساب بانکی برای افراد حقیقی یا حقوقی ایرانی خودداری می کنند. حتی از حدود سه ماه پیش بعضی بانکها به واسطه تحریم های جدید تر امکان ارسال حواله بانکی با ارز دلار آمریکا از خارج از مالزی به حساب اتباع ایرانی در مالزی متوقف کردند و حسابهای افراد ایرانی در مالزی نمی توانند حواله های بانکی با ارز دلار را از خارج از مالزی وصول نمایند. لذا در مورد حواله های بانکی بهتر است هموطنان و شرکتهای ایرانی از ارز یورو استفاده نمایند هرچند که انتقال ارز از طریق بانکها به علت عدم وجود ارتباط مستقیم و نرخ پایین تبدیل ارز در بانکهای مالزی مخصوصا در مبالغ بالا ضرر قابل توجهی را متوجه مشتری می کند.

به هر روی ایرانی ها در زندگی و تاریخ پرتلاطم خود همواره یاد گرفته اند که راههای میانبر را بیابندو حضور صرافی های ایرانی موجود در مالزی و شیوه انتقال پول توسط آنها ضمن آنکه مطابق قوانین مالزی و حتی ایران غیر قانونی است اما میانبری است که ایرانیان برای دور زدن تحریم ها به کار گرفته اند. که با وجود همه دردسرها باید اذعان کرد این صرافی ها خدمتی مهم را به شهروندان و تجار ارائه می دهند.

در تجارت این صرافی ها نسبت سود به حجم مبالغ انتقالی ناچیز است لذا اگر یک صرافی در انتقال یک مورد از حواله های خود دچار مشکل شود ممکن است تا مرز ورشکستگی سقوط کند یا سود چند ماه فعالیت خود را به ناگهان از دست بدهد.

صرافی های اینچنین مشکلات دیگری نیز دارند. به دلیل عدم کنترل رسمی بر مبادلات آنها هیچ گاه منابع مالی که جابجا می شود مورد بررسی قرار نمی گیرد. مشخص نیست منشا پولی که از ایران به مالزی یا برعکس ارسال می شود چیست. آیا این پول مبلغی مشروع است و برای کاری مشروع و قانونی منتقل می شود یا این پول حاصل از تجارت شوم مواد مخدر است که متاسفانه در سالهای اخیر حجم این نوع مبادلات نامشروع نیز فزونی یافته است. 

در این تجارت فرد یا شرکت صراف باید از تقوای بالا و قدرت چیره شدن بر حرص خود برخوردار باشد تا به راه خطا نیوفتد و از کسب سود بالا در انتقال وجوه نا پاک خودداری نماید. چندی پیش یکی از صراف های ایرانی در کوالالامپور به اتهام دخالت در تجارت مواد مخدر دستگیر شد که به نوبه خود نشان دهنده بخشی از مخاطرات تجارت صرافی است.

به نظر می رسد سیاست بانک مرکزی مالزی در انسداد انتقال بانکی بین دو کشور و عدم پذیرش اعتبارنامه های رسمی از بانکهای ایران سیاستی غلط و با نتایج معکوس است که در عمل موجب معضلات فراوانی شده است. از یک سو انتقال مشروع پول از طرق قانونی غیر ممکن شده است. از سوی دیگر بازرگانی بین دو کشور لطمات فراوانی دیده است، سرمایه دانشجویان، خانواده ها و تجار ایرانی در معرض مخاطرات جدی قرار گرفته است و راه نیز برای پولشویی و تجارت مواد مخدر باز شده است.

 

توجه کنید که با توجه به شیوه مورد استفاده در انتقال پول در صرافی ها، هر چقدر حجم پول مشروع بیشتری از کانال صرافی ها افزایش یابد امکانات مالی و بازی با گردش مالی  برای افرادی که اقدام به پولشویی یا قاچاق می کنند بیشتر می شود. در حال حاضر بخش اعظم مبادلات مالی بین دو کشور برای موارد مختلف به اجبار به کانال های غیر قانونی کشیده شده است و حجم عظیمی از گردش مالی را در مجاری غیر رسمی ایجاد نموده است. می توان با اعداد و ارقام ثابت کرد که یکی از دلایل فزونی یافتن تجارت مواد مخدر انتقال سرمایه های مشروع مردم به کانالهای غیر رسمی است. در واقع و غیر مستقیم سرمایه های مردم برای تجارت مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین ثابت شده انتقال نقدی ارز به همراه مسافر با خطرات فراوان تری به نسبت انتقال از طریق صرافی ها همراه است. از سویی انتقال ارز در مرز های دو کشور موانع قانونی برای مبالغ بیش از مصرف گردشگری دارد. و از سوی دیگر هم در ایران و هم در مالزی موارد متعددی از سرقت و کیف قاپی گزارش شده است. لذا انتقال مسافری ارز نیز با توجه به ریسک بسیار بالا نتوانسته است به عنوان راه حل مورد استفاده قرار گیرد.

دولت ایران تلاشهایی را برای حل معضلات به شیوه قانونی به انجام رسانده است که در مهمترین آنها می توان به تاسیس فی بانک اشاره کرد اما این اقدام هم خیلی زود به واسط تحریم این بانک عقیم ماند.

از طرفی نه می توان چنین انتظاری داشت و نه امکان پذیر است که به عنوان مثال سفارت ایران مستقیم یا غیر مستقیم در امور انتقال پول درگیر شود.

برآیند همه نکته های فوق نشان دهنده آن است که هیچ افق روشن و راه مطمئنی در آینده ی قابل پیش بینی برای انتقال ارز بین دو کشور قابل تصور نیست تنها می توان به اعتماد شفاهی و اخلاقی به صراف مورد نظر امیدوار بود، بدتر آنکه چنانچه فعالیت شرکتهای ایرانی در دبی در پی آخرین تحریم سازمان ملل  متوقف شود حتی صرافی های فعلی نیز کانال اصلی انتقال پول را از دست می دهند.

گزارش از پوریا آسترکی
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.