موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    چهارراه مالزی

این مقاله که در ماهنامه "مونوریل" منتشر شده است شما را به چهارراه اصلی اقامت و ویزا در مالزی آشنا می‌کند.

سلسله مقالاتی که تحت عنوان چارسوق در شماره‌های پیشین مونوریل منتشر شده، جنبه‌های مختلفی از اطلاعات برای ایرانیانی که مایل به اقامت، زندگی و کسب و کار در مالزی هستند را منعکس کرده است. فرهنگ و ارتباطات حرفه‌ای در مالزی، ثبت شرکت در مالزی، مقررات و راهنمای فرانچایز‌ها، قوانین مالیاتی و سایر موارد مهمی که در این مقالات بررسی شده‌اند، حاوی اطلاعاتی کاربردی برای علاقمندان بوده و در بسیاری موارد این مقالات تنها منبع موجود است که این اطلاعات را به جامعه ایرانی معرفی کرده است. آرشیو این مقالات در برچسب «چارسوق» در وب‌سایت مونوریل موجود و قابل استفاده است.


در این شماره می‌دانم که بسیاری از خوانندگان مسافران نوروزی هستند و به‌صورت طبیعی یکی از سوالاتی که در طول و پس از سفر با خود دارند چگونگی اقامت در مالزی است. با هر نیت و هر شرایطی که دارید در این راهنما با چهار راه اصلی اقامت و ویزای مالزی آشنا می‌شوید.

اقامت و ویزای دانشجویی

مالزی دارای امکانات گسترده در بخش آموزش عالی است. به طور خاص باید به دانشگاه‌های خصوصی مالزی بابت رشد خیره کننده آنان در ارائه خدمات، رشته‌های متنوع و امکانات پیشرفته‌شان آفرین گفت. در دانشگاه‌های دولتی نیز به طور خاص برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا جذابیت‌های فراوانی برای دانشجویان خارجی وجود دارد. ایرانی‌ها به صورت عملی ثابت کرده‌اند که مالزی مقصدی مناسب برای تحصیلات دانشگاهی است؛ چرا که حدود ده هزار دانشجوی ایرانی در بیش از پنجاه دانشگاه و موسسه آموزشی مالزی مشغول به تحصیل هستند و طبیعی‌ست که در صورت عدم رضایت عمومی هیچ‌گاه این تعداد دانشجوی ایرانی در مالزی متمرکز نمی‌شدند. نخستین وب‌سایتی که اطلاعات دانشگاه‌های مالزی را به زبان فارسی ارائه کرد و هنوز هم کامل‌ترین اطلاعات را در اختیار علاقمندان می‌گذارد در دسترس شماست: www.iranindia.com

اما در مورد ویزای دانشجویی و یا خانواده‌های جوانی که مایل هستند در مالزی اقامت داشته باشند لازم است چند نکته مهم را یادآوری کنم. به هر دلیل که می‌خواهید در مالزی زندگی کنید یادگیری زبان انگلیسی اهمیتی اساسی دارد. از طرفی چون برای افراد جوان ویزای دانشجویی برای یادگیری زبان به راحتی صادر می‌شود توصیه می‌کنم اگر سن شما کمتر از 30 سال است و حتا اگر مایل به ادامه تحصیل در مالزی نیستید و تنها می‌خواهید مدتی برای بررسی یا آشنایی در مالزی باشید تا با توجه به مشاهدات عینی خود برنامه‌ریزی کنید که احیانن در مالزی مشغول به کار شوید یا کسب و کاری راه بیاندازید، یا حتا به کشور دیگری بروید، بهتر است ابتدا در یک دوره زبان که به صورت معمول تا یک سال برای شما ویزا تامین می‌کند ثبت‌نام کنید. این هم فرصتی برای دسترسی به شناختی واقعی را به شما می‌دهد و هم مساله ضعف زبان انگلیسی را برای همیشه حل خواهد کرد. برای سنین بالای 30 سال به دلیل مقررات ویزای دانشجویی این راه چندان عملی نیست.

اقامت با ثبت نمایندگی شرکت‌های خارجی (شرکت‌های ایرانی یا سایر کشور‌ها)

ثبت نمایندگی شرکت‌های خارجی روشی است که دولت مالزی برای جذب تجارب و سرمایه از شرکت‌های خارجی به منظور رونق بخشیدن به اقتصاد، صنعت و بازرگانی مالزی پیش‌بینی کرده است. مالزی به شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا به منظور تحقیق و هماهنگی مدتی در مالزی یک دفتر نمایندگی ایجاد نمایند و نمایندگان این شرکت‌ها نیز به تبع ایجاد دفتر نمایندگی برای یک دوره چند ساله اقامت تجاری دریافت می‌کنند. هر چند این نوع اقامت تعهد‌آور نیست و شرکت خارجی لزومن نباید در طول دوره نمایندگی یا پس از آن در این کشور سرمایه‌گذاری نماید، اما دولت این شرکت‌ها و نمایندگان‌شان را توصیه می‌کند که هر زمان که به این بینش رسیدند که فضای کسب و کار در مالزی برایشان فراهم است، با ثبت یک شرکت جدید در این کشور ضمن رعایت کلیه مقررات و دریافت مجوزها کسب و کار جدیدی در مالزی راه‌اندازی کنند.

توجه کنید این نوع اقامت شرط سنی حداقل 27 سال را دارد و بهتر است شخص نماینده از تحصیلات دانشگاهی مرتبط با فعالیت شرکت برخوردار باشد.

این نوع اقامت برای صاحبان شرکت‌ها توصیه می‌شود. مخصوصن که این نوع اقامت نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد؛ اما توجه داشته باشید که در دراز مدت کسانی که می‌خواهند کسب و کاری در مالزی انجام دهند و اقامت بلند مدتی داشته باشند به هر حال نیازمند به سرمایه‌گذاری و طی مراحل مختلف اداری و اقامتی هستند. بهتر است به این نوع اقامت به همان دیدی که دولت دارد نگریسته شود: یک اقامت سه ساله برای بررسی اوضاع و تصمیم‌گیری. اما اگر شما برای زندگی بلند مدت به عنوان مثال سه سال یا بیشتر در مالزی به جمع‌بندی رسیده‌اید و به طور خاص مایل به سرمایه‌گذاری در املاک مالزی هستید، بهتر است از ابتدا روش کامل‌تر و با امتیازات بیشتر را انتخاب کنید که به آن «اقامت مالزی خانه دوم» می‌گویند.

اقامت از طریق ثبت شرکت در مالزی

ثبت شرکت در مالزی و راه‌اندازی کسب و کار و دریافت اقامت از روش‌های قدیمی اقامت در این کشور است. در سال‌های اخیر این روش روز‌به‌روز محدود‌تر و ارائه اقامت با سخت‌گیری‌های بیشتری همراه شده است. از سوی دیگر عمده تخلفات اقامتی و تقلب‌ها و کلاهبرداری‌ها برای متقاضیان این نوع اقامت اتفاق افتاده است که به طور معمول چون متقاضیان تازه وارد اطلاع چندانی از مقررات ندارند، به‌سادگی مورد فریب قرار می‌گیرند. با توجه به مقررات پیچیده فعلی این اقامت تا حد زیادی توجیه اقتصادی خود را از دست داده است. اما با این وجود شاید برای تعدادی از واجدین شرایط هنوز این نوع اقامت جذابیت‌هایی داشته باشد. در مورد این اقامت در حالت کلی می‌بایست شرکتی با سرمایه یک میلیون رینگیت به ثبت رساند، کسب و کار را راه اندازی کرد، مجوزی به نام wrt دریافت کرد و با استناد به مجوز اقامتی 2 ساله دریافت کرد که تمدید آن منوط به پرداخت مرتب مالیات و تمدید منظم wrt است. انجام همه این مراحل علاوه بر آن‌که نیازمند ماه‌ها و در بعضی موارد حتا بیش از یک سال زمان است، مستلزم تقبل هزینه‌های سنگینی نیز برای متقاضی می‌باشد. تازه همه این‌ها مشروط بر آن است که در کل روند ثبت شرکت و اقامت کلیه احتیاط‌های لازم با پایبندی کامل به مقررات صورت گرفته باشد. باید توجه داشت که بیشترین تعداد درخواست‌های اقامتی که مردود می‌شوند در این نوع اقامت است و حتا در صورت موفقیت و دریافت اقامت برای دو سال نخست، تضمینی برای تمدید ویزا نیست؛ چرا که تمدید این نوع ویزا در هر زمان بر اساس مقررات و شرایط روز متغیر است و این مقررات نیز به صورت دائمی در حال تغییر و دشوارتر شدن است. در مقالات قبلی «چارسوق» نیز اشاراتی به این نوع اقامت بوده است که هنوز هم آن اطلاعات قابل استفاده هستند و مقالات در وب‌سایت مونوریل موجود‌اند. به طور کلی قبل از دریافت هرنوع اقامت یا شروع هر فعالیت اقتصادی بهتر است از مقررات مالیاتی مربوطه نیز آگاه شوید.

اقامت مالزی خانه دوم mm2h

این برنامه تنها برنامه رسمی اقامت مالزی می‌باشد که از جانب دولت این کشور از سال 2002 معرفی شده و در طول سال‌های گذشته نیز بر امتیازات آن افزوده شده است. در این برنامه به نیاز‌های گوناگون فرد یا خانواده اقامت گیرنده توجه شده و امتیازات متنوع و تسهیلات گوناگونی ارائه شده است.

کلیات این نوع اقامت برای نخستین بار در سال 2006 میلادی به زبان فارسی از طریق وب سایت ایران-مالزی (www.iranmalezi.com) در اختیار ایرانیان قرار گرفت. راهنمای موجود در این سایت به انضمام سایر اطلاعات مورد نیاز که در صفحات مختلف سایت وجود دارد پاسخگوی بخش اعظمی از سوالات علاقمندان به اقامت مالزی است. جالب است بدانید صفحه مربوط به اطلاعات اقامت خانه دوم در سایت ایران مالزی هر روز بیش از 300 بار مورد بازدید علاقمندان قرار می‌گیرد که این رکورد بالا از یک سو نشان‌دهنده جذاب بودن اقامت خانه دوم برای ایرانیان، و از سوی دیگر بیان‌گر مقبولیت اطلاعات ارائه شده در این سایت است.

اقامت خانه دوم به طور خلاصه اقامتی است 10 ساله و قابل تمدید برای همه اعضای خانواده – پدر و مادر و فرزندان زیر 21 سال - که پس از 10 سال نیز به سادگی قابل تمدید می‌باشد. از طرفی این اقامت در کنار خود مزایایی نظیر وام‌های سهل‌الوصول برای خرید املاک تجاری یا مسکونی، تخفیف و وام برای خرید خودرو، تحصیل با هزینه مناسب‌تر و اجازه سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب و کار را به همراه خود می‌آورد. از سوی دیگر برای متقاضیانی که سن آن‌ها در هنگام ورود به برنامه بیش از 50 سال است و همچنین برای متخصصان رده بالا در رشته‌های «های-تک» اجازه استخدام شدن نیز فراهم است. دارندگان این اقامت از نظر طبقه اجتماعی نیز در مالزی از استقبال بهتری برخوردار می‌شوند و در یک کلام بهترین و کامل‌ترین برنامه اقامت برای افرادی است که قصد دارند 3 سال یا بیشتر در مالزی ماندگار شوند یا برنامه دارند شرایط آینده تحصیلی یا زندگی فرزندان خود در مالزی را هموار سازند.

راه پنجم: بن‌بست

فقط خوبی‌ها و مزایا را نبینید، با نگاهی همه سویه به مالزی بنگرید و تصمیم بگیرید. مهاجرت به هر قیمتی و با هر شرایطی شاید تنوعی کوتاه مدت از تغییر مکان زندگی باشد اما در طول چند ماه آثار برنامه‌ریزی غلط نمایان می‌شود. از راه حل‌های میان‌بر، و هر اقدام غیر‌قانونی به صورت جدی پرهیز کنید. توجه کنید بسیاری از پیشنهادات و توصیه‌ها یا تبلیغاتی که در بازار اقامت مالزی شاهد آن هستیم صرف گمراه‌سازی مردم مطرح می‌شود؛ بسیاری از راه‌ها تنها در کوتاه مدت مشکلی را حل می‌کند. اولین اشتباه عده‌ای از ما این است که دولت و مردم مالزی را خنگ و خود را با‌هوش فرض می‌کنیم. روند اقامت خود در مالزی را به صورت امری بلند مدت نگاه کنید؛ حتا اگر قصد اقامت بیش از یکی دو سال نیز در این کشور ندارید هیچ دلیلی ندارد که با وجود باز بودن راه‌های قانونی و مناسب از شیوه‌های تقلب‌آمیز استفاده کرد. یکی از شیوه‌های نادرست همین تبلیغاتی است که برای «صدور ویزای کار بدون نیاز به ثبت شرکت» انجام می‌شود. افرادی هم هستند که سهمیه ویزای شرکتی دیگر را خریده‌اند. یعنی به فرض شرکتی با توجه به فعالیت‌های خود می‌تواند برای 10 نفر ویزای کار بگیرد. در شرایطی که نیازی هم به این تعداد نیروی خارجی ندارد. عده‌ای هستند که این سهمیه‌ها را خرید و فروش می‌کنند که از نظر اداره مهاجرت مالزی این عمل غیر‌قانونی است.

به عنوان مثال چندی پیش دیدم برای یک ایرانی ویزایی از یک کارگاه تولید‌کننده روغن در ایالت ترنگانو صادر شده است؛ در شرایطی که دارنده ویزا هرگز به ترنگانو سفر نکرده بود و هیچ سر‌رشته‌ای هم از تولید روغن نداشت و از محل این شرکت نیز بی‌اطلاع بود و به خیال خود چون ویزای کار دارد می‌تواند در کوالالامپور مشغول به کار شود. پر واضح است که این‌چنین نیست و متاسفانه هر چند این مورد غیرقانونی است اما به صورت گسترده در جامعه ایرانی تبلیغ می‌شود. فراموش نکنید که ناآگاهی از قوانین دلیل محکمه‌پسندی برای انجام تخلف نیست. همه ما می‌دانیم ویزا باید مبنای صحیح و قانونی داشته باشد و مسوولیت‌های حقوقی ویزا به صورت مستقیم متوجه دارنده آن است. در مورد این سهمیه‌های فروشی چون در بعضی موارد حتا شرکتی که بابت آن ویزا صادر می‌شود نیز از موضوع اطلاع ندارد، دارنده ویزا حتا اگر بخواهد نمی‌تواند پرونده مالیاتی تشکیل دهد. چون تشکیل پرونده مالیاتی کارکنان نیازمند مکاتبه و همکاری شرکتی است که فرد را در استخدام دارد. توجه کنید که تمام تلاش شما معطوف به این باشد که مراحل اقامتی خود را به صورت قانونی شروع کنید و به صورت قانونی ادامه دهید.

 

گزارش: پوریا آسترکی




  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.