موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    حضور دانشجوی ایرانی در دانشگاه های بیگانه میتواند سیاسی باشد


جذب دانشجویان در صورتی که وزارت علوم در جریان چگونگی آن نباشد برای کشورهای دیگر می تواند رنگ سیاسی داشته باشد

کیفیت آموزش در دانشگاه های خارج از ایران به زعم بسیاری از استادان و حتی دانشجویان مناسب تر از ایران  است . در واقع به همین علت است که افراد سعی و اهتمام  خود را برآن می گذارند تا در دانشگاه های غیر ایرانی تحصیل کنند . این اتفاق در حالی رخ می دهد که متاسفانه شاهد آن هستیم که دانشجویان ما ترجیح می دهند که در فقیر ترین کشورها به لحاظ آموزشی و تکنولوژی حضور بیابند و سرمایه های ذهنی و مالی خود را از کشورشان خارج نمایند.

در این رابطه می توان به صراحت اظهار کرد که دانشجویانی که به برخی از دانشگاه های کشورها مانند هند ،مالزی و... می روند یقینا با سواد و دانش کافی به ایران باز نمی گردند.

 البته این بدان معنا نیست که این دانشگاه ها به لحاظ آموزشی در مرتبه پایین تری نسبت به دانشگاه های ایران قرار دارند . اما در بسیاری از مواقع نقش سیاسی دانشگاه ها و کشور ها را نمی توان در تربیت و تحصیل دانشجویانمان نادیده گرفت.

در حال حاضر پذیرش دانشجویان در دانشگاه های خارج از کشور با گذشته تفاوت بسیاری پیدا کرده است . دانشجویانی که در قدیم الایام به عنوان بورسیه به کشورهایی چون انگلستان و آمریکا برای تحصیل اعزام می شدند اکثرا از نخبگانی بودند و دانشجویان بی نظیری بودند که می شد از ابتدا روی تمرکز آنها برای رسیدن به اهدافشان حساب کرد.

 برای اینکه این افراد نهایتا به کشور باز می گشتند و در بخش های مدیریتی نقش خود را به بهترین شکل ایفا می کردند . در حال حاضر از ایران افراد زیادی برای تحصیل از کشور خارج می شوند که نه به بازگشت آنها اطمینانی است و نه آنکه این افراد بعد از بازگشت کارایی لازم را در ارگانها و سازمانها دارند . حتی از ورود و خروج این افراد هم آمار درستی در دست نیست.

 وزارت علوم هم اکنون از تعداد 60 هزار دانشجوی خارج شده از کشور خبر می دهد اما ما مطمئن هستیم که شاید 3 برابر این آمار، ما دانشجویانی در خارج از کشور داریم. رویه خروج دانشجو از ایران که با 20 سال گذشته متفاوت است نشان می دهد که مسئولان هم اکنون مطلع نیستند که چند دانشجو در خارج از کشور داریم و از چه طرقی اقدام کرده اند.

معمولا در گذشته بیشتر افراد جویای علم ترجیح می دانند که بیشتر در اروپا تحصیل کنند اما این روزها شاهدیم که آسیای میانه و آسیای جنوبی هم می تواند برای ایرانی ها امکاناتی را برای تحصیل فراهم آورد . متاسفانه این امکانات نه در شان دانشجویان ایرانی است و نه آنکه برای تحصیل دانشجوی ایرانی که مهاجرت هم کرده مناسب است.

ضمن آنکه با خبر شدیم در این دانشگاه ها دانشجویان ایرانی نمی توانند از تحصیل در رشته های با کیفیت برخوردار شوند وبه ناچار مجبور به تحصیل و پذیرش رشته هایی می شوند که بازار کار مناسبی هم ندارد. چندی پیش گزارشی به مجلس ارائه شد مبنی بر اینکه رشته های علمی در دانشگاه های خارج از کشور بی کیفیت هستند و دانشجویان ما در حال فراگیری مباحثی هستند که به شدت با موازین و فرهنگ ما فاصله دارد. این موضوعی است که دانشجویان ما را به چالش انداخته است. گویی نه راه پس دارند و نه راه پیش.

ضمن آنکه با خبر شده ایم که رفتار با دانشجویان ایرانی هم خوب و رضایت بخش نیست و شان دانشجویان ایرانی در رفتار با آنها در نظر گرفته نمی شود. به طور کلی می توان اظهار کرد که جذب دانشجویان ایرانی در این دانشگاه ها در صورتی که وزارت علوم در جریان چگونگی آن نباشد برای کشورهای دیگر می تواند رنگ سیاسی داشته باشد و اقدامی ضد فرهنگی برای آنکه بعد از چند سال دانشجویانی را به کشور برگردانند که بعد از فارغ التحصیلی هم معیارهایشان با اهداف این نظام فرق داشته باشد و هم فرهنگ آنها رنگ و رخ دیگری به خود گرفته است . وقتی دانشگاه و کشور بنیه علمی نداشته باشد دانشجو قائدتا همه زمانش برای تحصیل علم و دانش نخواهد بود .علی رغم اینکه  وزارت علوم در تمامی شاخصهای آموزش عالی از قبیل افزایش پذیرش دانشجو، اصلاح هرم هیئت علمی دانشگاهها، افزایش بودجه دانشگاهها، مقالات ISI، افزایش تعداد دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و موارد مشابه پیشرفتی جهشی نسبت به دوره‌های گذشته داشته است اما بازهم شاهد خروج دانشجویان و نخبگان از ایران هستیم .

ما در کنکور سال 88 ،800 هزار نفر متقاضی برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را داشتیم. این در حالی است که ظرفیت پذیرش ما در دانشگاه ها در این دوره به 300 هزار نفر هم نمی رسد . یعنی 10 برابر ظرفیت پذیرش فعلی ما متقاضی تحصیلات تکمیلی داریم که باید برای افزایش ظرفیت فکری شود.نباید یک طرفه قضاوت کرد این معضلات هم خود می توانند عاملی برای خروج دانشجویان باشند.  

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات و رییس کمیته جلوگیری از مهاجرت نخبگان، رییس مجمع نمایندگان استان فارس و استاد دانشگاه کرمان
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.