موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    قبل از سفر و بعد از سفر


قبل از سفر

سفر به کشور مالزی به منظور ادامه تحصیل و یا اقامت میتواند تجربه جدید و متفاوتی باشد که بهتر است برای آرامش خاطر خود و همراهان نکات زیر را به خاطر داشته باشید.


۱-  قبل از هر چیز نسبت به قطعی شدن پذیرش خود در دانشگاه مطمئن شوید. اگر شخصا و به طور مستقیم برای پذیرش در دانشگاهی اقدام کرده‌اید، این نامه به ایمیل شما ارسال میشود. برخی‌ از دانشگاهها ممکن است طی‌ یک ایمیل پذیرفته شدن را اطلاع داده و مدارک را به آدرس پستی شما ارسال نمایند. در صورتی که یک دوست یا یک شرکت به عنوان نماینده شما مسئول پیگیری کارهای مربوطه است، از او بخواهید نامه پذیرش را از دانشگاه دریافت و برای شما ارسال نماید. پس از دریافت نامه پذیرش حتما مشخصات خود، رشته تحصیلی‌ و زمان ثبت نام را چک کنید تا مغایرتی وجود نداشته باشد.


۲-  در صورتی که هنوز گذرنامه دریافت نکرده اید، نسبت به انجام مراحل دریافت گذرنامه اقدام نمایید. دانشجویان پسر مشمول خدمت سربازی ابتدا می بایست با در دست داشتن اصل نامه پذیرش و مراجعه به وزارت علوم و اداره نظام وظیفه نسبت به دریافت معافیت تحصیلی‌ اقدام نمایند. در صورتی که گذرنامه در اختیار دارید، از داشتن حداقل یک سال اعتبار آن مطمئن شوید.


۳-  با سفارت مالزی در تهران تماس بگیرید و اطلاعات لازم در مورد مراحل و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سه ماهه اولیه را کسب کنید. به عنوان مثال مطمئن شوید که آیا برای دریافت ویزا ملزم به تهیه بلیت دو طرفه هستید یا نه؟


۴-  نسبت به تهیه بلیت هواپیما در تاریخ و زمان مناسب اقدام نمایید. سعی‌ کنید بلیت خود را برای حداقل دو هفته قبل از ثبت نام تهیه کنید و در صورتی که در مورد ساعات پرواز امکان انتخاب دارید، پروازی را انتخاب کنید که در طول روز به کوالالامپور می‌رسد.


۵-  با مراجعه به سفارت مالزی در تهران نسبت به دریافت ویزای سه ماهه اولیه اقدام نمایید. توجه کنید که اگرچه در حال حاضر ویزای توریستی مالزی برای تمام مسافران سه ماهه صادر میشود، اما توصیه میشود با مراجعه به سفارت مراحل اخذ ویزا را طی‌ نمایید. اصل و کپی گذرنامه دانشجو و همراهان، اصل و کپی بلیت هواپیما و کپی نامه پذیرش دانشگاه به همراه فرمهای مربوطه که از سفارت دریافت می کنید، مدارک لازم برای دریافت ویزا از طریق سفارت مالزی است. به طور معمول ۳ تا ۵ روز پس از تکمیل و تحویل مدارک، ویزای شما آماده میشود. اگر به هر دلیل نتوانستید مراحل دریافت ویزا از طریق سفارت را انجام دهید، باید به عنوان توریست به مالزی سفر کنید. برای این منظور حتما بلیت خود را به صورت دو طرفه و تاریخ برگشت را حداکثر ۳ ماه پس از ورود بگیرید.


۶-  در صورتی که دانشگاه امکانات اسکان اولیه را داراست، زمان پرواز و رسیدن خود را به آنها اطلاع داده و نسبت به رزرو خوابگاه اقدام نمایید. در غیر این صورت مناسب ترین و نزدیک ترین هتل به دانشگاه را انتخاب نموده و به صورت اینترنتی و تلفنی نسبت به رزرو اتاق اقدام نمایید. معمولا برای رزرو اتاق در هتلهای مالزی نیازی به پیش پرداخت نیست .در صورتی که در رزرو اینترنتی و یا تلفنی با سوالی در این مورد مواجه شدید، پرداخت را به صورت On Arrival عنوان کنید.


۷- لوازم مورد نیاز برای سفر را آماده کنید. سعی‌ کنید وسایل شخصی‌ و اولیه مورد نیاز را در اولویت قرار دهید. به صورت کلی‌ می‌توان گفت تمام وسایل و ما یحتاج مورد نیاز برای زندگی‌ در مالزی وجود دارد. حتی مواد خوراکی مطابق سلیقه و ذائقه ایرانی‌ از طریق فروشگاههای ایرانی‌ قابل تهیه است. اما توصیه میشود مواردی که در روزهای اول به آنها نیاز پیدا می‌کنید و همچنین لوازمی که اختلاف قیمت زیادی با ایران دارند را به همراه داشته باشید. در ادامه لیست موارد مهم که توصیه میشود با خود همراه داشته باشید ذکر شده است.

پول نقد: حتما به دلار یا یورو و به طور تقریبی معادل هزینه های یک سال زندگی‌

مدارک: شامل گذرنامه، بلیت هواپیما، اصل شناسنامه، اصل کارت ملی، اصل و ترجمه رسمی‌ گواهی نامه، ترجمه رسمی‌ کلیه مدارک تحصیلی، ترجمه رسمی‌ سند ازدواج، اصل کارت پایان خدمت و ۱۲ عدد عکس رنکی ۴*۶ با  زمینه آبی‌. (در ضمن توصیه میشود یک نسخه از مدارک خود را به صورت‌ اسکن شده روی ایمیل خود قرار دهید.)

داروهای اولیه و روزمره

لباس: اگرچه تهیه لباس های متنوع با قیمت مناسب در مالزی به سادگی‌ امکان پذیر است، اما توصیه میشود چند دست لباس مناسب برای ماههای اول همراه بیاورید. کفش مردانه از مواردی است که توصیه میشود از ایران تهیه شود. لباسهای گرم و زمستانی به هیچ عنوان مورد استفاده شما قرار نخواهد گرفت.

ظروف غذاخوری: شامل بشقاب، قاشق، چنگال، کارد  و در باز کن.

لوازم آشپزی: در صورت تمایل میتوانید یک عدد قابلمه، ماهیتابه و یک زودپز کوچک همراه خود بیاورید. زودپز و چرخ گوشت از معدود وسایلی‌ است که در مالزی به راحتی‌ پیدا نخواهید کرد. البته با توجه به عرضه گوشت چرخ کرده به صورت آماده، نیازی به آوردن چرخ گوشت احساس نمی‌شود.

مواد خوراکی: تقریبا همه مواد خوراکی که در ایران وجود دارد را در مالزی پیدا می‌کنید. به ویژه اینکه تعداد فروشگاههای ایرانی‌ روز به روز در حال افزایش است. زعفران، سبزی خشک، خشکبار و عدس جز مواردی است که توصیه میشود با خود بیاورید. با توجه به رطوبت هوای مالزی نسبت به بسته بندی مناسب مواد خوراکی که همراه دارید اقدام نمایید. همچنین میتوانید چند عدد غذای کنسروی برای روزهای اول با خود بیاورید.

لوازم الکترونیک: لپ تاپ، دوربین، گوشی موبایل و هر وسیله الکترونیک با ارزشی که دارید با خود بیاورید تا مجبور نباشید برای تهیه آنها مجددا هزینه کنید. در صورتی که تمایل دارید کامپیوتر شخصی‌ خود را با خود بیاورید، از آوردن مانیتور آن خودداری کنید.

کتاب: یک فرهنگ لغت کوچک و دو طرفه و کتابها و جزوه هایی‌ که مطمئن هستید به آنها احتیاج پیدا می‌کنید را با خود بیاورید. اما در نظر داشته باشید که از طریق کتابخانه دانشگاه و منابع آنلاین به راحتی‌ میتوانید نیازهای خود را برطرف نمایید.

نرم افزار: تمام نرم افزارهای مورد نیاز را با خود بیاورید. توصیه میشود یک پکیج نرم افزاری جامع و به روز ( ترجیحا به صورتDVD ) تهیه نمایید.

لوازم دیگر: یک پتوی مسافرتی‌ و سبک، ملحفه، یک بالش کوچک، مسواک، خمیردندان و یک صابون با خود بیاورید.


نکته: بار مجاز به ازای هر نفر مسافر حداکثر ۳۰ کیلوگرم می‌باشد. با توجه به هزینه بسیار بالای هر کیلوگرم اضافه بار به هیچ عنوان بیشتر از حد مجاز لوازم همراه نداشته باشد. به جز این مقدار میتوانید یک کیف دستی‌ و  یک کیف لپ تاپ را با خود به داخل هواپیما ببرید.


۸- آخرین مرحله پیش از سفر حضور در فرودگاه، پرداخت عوارض خروج از کشور، کنترل گذرنامه و تحویل دادن بار است. حداقل سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید تا بدون استرس و عجله به انجام کارها بپردازید. دو مورد که باید به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد این است که از پذیرش هر گونه بار و وسیله (حتی یک برگ کاغذ) از دیگران خودداری کنید و وسایل خود را هرگز از پیش چشم خود دور نکنید.

بعد از سفر

  با رسیدن به فرودگاه کوالالامپور مرحله جدیدی از زندگی‌ برای شما آغاز شده است. باید در نظر داشته باشید که معمولا روزهای اول به دلیل لزوم انطباق پذیری و حجم کارهایی که باید انجام دهید، روزهای نسبتا سختی خواهد بود که باید خود را از قبل برای آن آماده کرده باشید. به‌ ویژه در مورد ارتباط با دیگران که از این به بعد با زبان غیرمادری صورت می‌گیرد. اعتماد به نفس و عدم ترس از صحبت کردن موثرترین عاملی است که در این روزها به کمک شما می آید. در زیر نکاتی‌ عنوان شده است که باید در روز رسیدن به فرودگاه کوالالامپور و روزهای بعد مورد توجه قرار بگیرد.

 

۱- فرودگاه کوالالامپور از دو بخش مجزا که ترمینالها و ساختمانهای اصلی‌ هستند تشکیل شده است. این دو بخش با یک خط قطار به هم متصل هستند که شما پس از پیاده شدن از هواپیما با همراهی سایر مسافران به ایستگاه قطار خواهید رسید. قبل از سوار شدن به قطار توصیه میشود مبلغ کمی‌ از پولتان (حدود ۲۰۰ دلار) را در صرافی که در قسمت ترمینالها قرار دارد به رینگیت تبدیل کنید و یک سیم کارت Hotlink تهید کنید. سیم کارت Hotlink از آن جهت توصیه میشود چون میتوانید بعد از ثبت نام آن را به Student Plan تبدیل کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. پس از تبدیل پول و خرید سیم کارت سوار قطار شده و خود را به ساختمان اصلی‌ برسانید. در این قسمت کنترل گذرنامه و تحویل بار صورت خواهد گرفت. در مرحله کنترل گذرنامه، بلیت سفر، گذرنامه و کارت On Arrival (که در پرواز یا فرودگاه به شما داده شده و آنرا تکمیل کرده اید) را به مامور مربوطه تحویل نمایید. توجه کنید که در صورتی که قبل از سفر با مراجعه به سفارت مالزی ویزای اولیه را دریافت کرده اید، میتوانید کپی نامه پذیرش را به مامور کنترل گذرنامه نشان داده و به او بگویید که برای تحصیل به مالزی سفر کرده اید. در این حالت احتمالا بدون دردسر ویزای ۳ ماهه تایید و در پاسپورت شما درج خواهد شد. اما در صورتی که قبل از سفر به هر دلیل نتوانسته اید به سفارت مالزی مراجعه کنید، خود را توریست معرفی‌ کرده و نامه پذیرش را به مامور کنترل گذرنامه نشان ندهید. توجه نمایید که در این حالت شما حتما میبایست بلیت برگشت را که تاریخ آن کمتر از سه ماه از تاریخ ورود است، همراه داشته باشید. پس از کنترل گذرنامه با مراجعه به قسمت تحویل بار، وسایل خود را تحویل گرفته و از سالن خارج شوید. در صورتی که کسی‌ به پیشواز شما نمی آید، حتما با مراجعه به کانتر تاکسی در داخل فرودگاه و با نشان دادن آدرس هتل یا خوابگاه، یک تاکسی تهیه کرده و خود را به هتل یا خوابگاه برسانید.

 

۲- اولین مرحله از مراحل ثبت نام، بازدید از دانشگاه، مراجعه به واحد مربوطه و معرفی‌ خود به عنوان دانشجوی جدید است. معمولا در هر دانشگاه واحدی به نام International Office وجود دارد که مسئول راهنمایی و انجام امور دانشجویان خارجی‌ است. با مراجعه به این واحد و پرس و جو در مورد مراحل ثبت نام، برای مراحل بعد برنامه ریزی کنید.

 

۳- در صورتی که در هتل اقامت دارید، از خوابگاه های دانشگاه بازدید کنید. اگر شرایط برای اقامت فراهم بود میتوانید با هتل تسویه حساب کرده و برای اقامت دائم یا موقت به خوابگاه منتقل شوید.

 

۴- پس از انجام مراحل ثبت نام از International Office تقاضای معرفی‌ نامه به بانک نموده و پس از صدور آن برای افتتاح حساب به نزدیکترین شعبه بانک مراجعه کنید. معمولا در دانشگاههای بزرگ شعبه ای از بانک CIMB وجود دارد که خدمات مناسبی به دانشجویان ارایه میدهند. فراموش نکنید که در هنگام افتتاح حساب حتما فرم مربوط به دریافت کارت ATM را تکمیل نمایید. پس از افتتاح حساب، پول خود را در یک صرافی مطمئن به رینگیت تبدیل کرده و آنرا به حساب بانکی‌ خود منتقل کنید. در زمان تبدیل پول حتما نکات ایمنی را در نظر داشته باشید و ترجیحا از یک دوست بخواهید شما را برای این کار همراهی نماید.

 

۵- در صورتی که مراحل ثبت نام را به طور کامل انجام داده اید، با مراجعه به International Office برای دریافت ویزای دانشجویی یک ساله اقدام نمایید. توجه نمایید که دانشگاه برای دریافت ویزای دانشجویی از اداره مهاجرت به دو ماه زمان نیاز دارد. پس مدارک و گذرنامه خود را به موقع به دانشگاه تحویل دهید. با توجه به اینکه گذرنامه تنها مدرک شناسایی معتبر شما است، پس از تحویل آن به دانشگاه حتما نسبت به دریافت رسید و کپی تایید شده آن تاکید نمایید.

 

۶- در صورتی که دانشجوی دوره تحصیلات تکمیلی به صورت By Research هستید، خود را به Supervisor یا Advisor که از قبل برای شما تعین شده است معرفی‌ نموده و در مورد انجام کارهای اولیه با ایشان مشورت نمایید. مهمترین موضوع گفتگوی شما پس از معرفی‌ اولیه، صحبت در مورد Research Proposal اولیه ای است که شما برای دانشگاه فرستاده اید.

 

۷- نسبت به تکمیل پرونده دانشجویی در سفارت ایران اقدام نمایید.

 

۸- در صورت تمایل برای اجاره خانه و خرید ماشین اقدام نمایید. توجه داشته باشید که در مالزی به جز در کوالالامپور چیزی به عنوان مشاور املاک رایج نیست و شما برای اجاره یک واحد، باید مستقیما به ساختمان مورد نظر مراجعه و از طریق مدیریت یا افرادی که در هر ساختمان وظیفه اجاره واحد ها را دارند، اقدام به اجاره واحد نمایید. برای خرید ماشین نیز میتوانید به مراکز خرید و فروش ماشین که معمولا در هر شهر وجود دارند مراجعه کنید و یا از انجمنها و گروههای دانشجویی که در داخل دانشگاه اقدام به درج آگهی‌ و خرید و فروش وسایل میکنند استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای رانندگی‌ در مالزی نیاز به دریافت گواهی نامه مالزیایی دارید. برای این منظور با در دست داشتن گذرنامه و ترجمه رسمی گواهی نامه ایران خود (که به تایید سفارت ایران رسیده است) به دفاتر نمایندگی‌ بیمه و صدور گذر نامه مراجعه نمایید. داشتن ویزای دانشجویی یک ساله برای دریافت گذرنامه مالزیایی الزامی است. اما قبل از آماده بودن ویزای یک ساله، میتوانید با گواهی نامه بین المللی و یا ترجمه رسمی‌ گواهینامه ایران رانندگی‌ کنید. باید در نظر داشته باشید که اگر چه با این نوع گواهینامه اجازه رانندگی‌ در مالزی را دارید، اما در صورت بروز تصادف، از حمایت بیمه بر خوردار نخواهید بود.
  صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.