موسسه آواسپهر فن‌آوران فارس، دارای نمایندگی مستقیم از کالج ها و دانشگاه های کشورهاي انگلستان و مالزي بوده و در این راستا با بهترین سرویس ها در خدمت متقاضیان در زمینه اعزام به دوره هاي آموزشی ، اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از مراکز آموزشی شامل کالج ها و دانشگاه ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و اسکان دانشجویان ایرانی مي باشد.
    رشته mba

راهنمای رشته MBA

Master of Business Administration

 رشتهMBA يا کارشناسی ارشد مديريت حرفه ای بازرگانی که به کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی نیز ترجمه می شود، چنانچه از نامش پيداست تنها مديريت بازرگانی نيست. از آنجا که در ايران آموزش مديريت به سه شاخه بازرگانی ، صنعتی و دولتی تقسيم می شود و در سال های اخير مديريت بيمه را هم برخی دانشگاه ها ارائه می کنند برای همه متقاضيان اين گمان پيش می آيد که MBA تنها در بر گيرنده مباحث مديريت بازرگانی است و به طور مثال برای مديريت صنعتی بايد به سراغ رشته ديگری رفت، در حالی که اين تصور کاملا اشتباه است.

آموزش مديريت در دنيای امروز کاملا بر مبنای شرايط حاکم در بازار آزاد بنا شده است. امروزه دانشجوی مديريت نيازی به خواندن تاريخ اقتصاد و الگوهای مختلف شرقی و غربی اقتصاد ندارد. يک اقتصاد ويک سيستم مديريت، موفق به پاسخگويی به نياز امروزی می باشد که همان الگوی بازار آزاد است و اين مبحث به عنوان تئوری حاکم وجود دارد و مورد بررسی قرار می گيرد.

MBA  مديريت Business است و Business  يعنی کليه عملياتی که از توليد تا فروش و خدمات پس از فروش کالا يا خدمات را شامل ميشود و به صورت مکرر اتفاق می افتد، در حالی که بازرگانی معادل واژه Commerce  که همان خريد و فروش است، می باشد.Business در واقع کل پروسه يک کسب و کار را شامل می شود نه فقط بخش بازرگانی آن را.

در کارشناسی ارشد MBA از تمام شاخه های بازرگانی، حسابداری، امور مالی، تصمیم گیری، رهبری، بازاریابی، آی تی و تکنولوژی مدرن، منابع انسانی، مباحث روز مانند جهانی شدن و تجارت بین الملل و حتی حقوق، به دانشجویان آموزش داده می شود، اما تا حدی که واقعاً در عمل مورد نیاز یک مدیر و یک رهبر تجاری خواهد بود. مباحث تاریخی یا مباحث خیلی ریز و تخصصی در این رشته جایی ندارند، چرا که با یک نگرش عملگرایانه، یک مدیر واقعی نیاز دارد که کلیات و اهم مطالب همه ی این رشته ها را بداند و دانش و اندیشه به روز و پیشرو داشته باشد، اما این مدیر نیاز به دانستن برفرض حسابداری به صورت حرفه ای ندارد، و تاریخ اقتصاد اروپا نیز چندان تاثیری در عملکرد وی نخواهد داشت.

MBA  را چند دهه پيش دانشگاه های آمريکايی معرفی کردند که هدف اين رشته تربيت مديرانی حرفه ای ، چند منظوره با قابليت بالا برای مقابله  با بحران و توانايی اداره استراتژيک شرکت ها و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی بود، به جرات میتوان گفت که در 30 سال گذشته فارغ التحصيلان اين رشته بالاترين ميزان اشتغال و حقوق و مزايای دريافتی را به نسبت هر رشته ديگر داشتند و اين قاعده تقريبا در همه کشور های دنيا که فارغ التحصيل MBA در آنها وجود دارد، صادق است.

به جز MBA عمومی که تمام شاخه ها را در بر میگیرد، حدود 30 گرايش مختلف برای مدیریت اجرایی در کشور های مختلف تعريف شده است. اما  چهار گرايش اصلی اين رشته که تقريبا در همه دانشگاه ها تدريس می شوند به شرح زير است:

1-  بازاریابی و مدیریت فروش (Marketing)

2- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی (Finance)

 3- عمومی (General)

 4- مدیریت منابع انسانی (Human Resources)

امروزه حتی MBA  با گرايش هايی مانند تجارت الکترونيک و فن آوری اطلاعات نيز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذيری بالا و نياز روز افزون به فارغ التحصيلان اين رشته است.

مطابق يک بررسی جامع در کشور هند 40 درصد از دانشجويان ورودی MBA دارای ليسانس مهندسی و حدود 9 درصد آنان دارای دکترای حرفه ای در زمينه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی بوده اند.

بزرگترين حسن MBA آن است که با هر مدرک کارشناسی از هر دانشگاهی می توانيد برای MBA پذيرش بگيريد و حتی بسيارند کسانی که با داشتن يک فوق ليسانس برای MBA اقدام می کنند.

 

چه کسانی برای MBA اقدام نکنند؟

- اگر از ثروت خوشتان نمی آيد

- اگر روحيه رهبری نداريد و نمی خواهيد به دست آوريد و می خواهيد هميشه پيرو باشيد.

- اگر فکر می کنيد موفق شدن يا ثروتمند شدن شانسی است.

- اگر از شهرت خوشتان نمی آيد و يا قدرت ريسک معقول نداريد.

- اگر فکر می کنيد نمی توان بدون سرمايه و نفوذ يک شرکت بزرگ به وجود آورد.

و اگر باروحيه ای متواضع حاضر به تلاش برای رسيدن به اهداف متعالی نيستيد بهتر است در رشته ديگری ادامه تحصيل دهيد.

 

يک برنامه MBA چه مشخصاتی بايد داشته باشد؛

1) حتما کل دروس ، کلاس ها، تحقيقات و ارائه آنها بايد به زبان انگليسی باشد. حتی در کشور هايی مانند فرانسه، آلمان و روسيه هم با تمام تعصباتی که روی زبان اصلی شان دارند، MBA  به زبان انگليسی تدريس می شود.  حتی اگر تمام درس ها و مباحث مشابه باشد ولی زبان تدريس و تعليم انگليسی نباشد، آن رشته تحصيلی ديگر MBA نيست و از نظر حرفه ای وقتی MBA نباشد ديگر تفاوتی ندارد که چه اسمی داشته باشد.  زبان حرفه ای و رسمی تجارت در دنیای امروز زبان انگلیسی است و بدون دانستن این زبان به طور کاملاً تخصصی، ورود به بازارهای جهانی ممکن نخواهد بود.

2) مشخصه مهم ديگری که باید هنگام انتخاب یک دوره MBA در نظر گرفت اين است که علاوه بر درس های تئوری، دوره مد نظر بايد همراه با تحقيق نمونه ای Case Study ، بازيهای تجاری Business Games و ارائه نتايج  در غالب Presentation  و معمولا پایان نامه Dissertation  و کارآموزی Internship باشد.

3) مباحث يک برنامه MBA بايد مرتبا مورد باز بينی و نو سازی قرار گيرد تا دانشجويان بتوانند با آخرين نياز ها و دست آورد های علم مديريت آشنا شوند.

 ایران ایندیا تلاش می کند که بهترین فرصتهای موجود برای تحصیل MBA در مالزی را به هموطنان عزيز معرفی نموده و علاوه بر آشنايی با آن ، مقالات و مصاحبه هايی را نيز از صاحب نظران اين رشته به تدريج ارائه کند.

 

دوره های منتخب MBA در دانشگاه های مالزی

1-      دانشگاه لیم کوک وینگ: دوره های MBA با گرایش های مدیریت توریسم، روابط عمومی، مدیریت ورزشی، بانکداری و امورمالی، مدیریت منابع انسانی

2-      دانشگاه APIIT/UCTI: دوره های MBA با گرایش فناوری اطلاعات (IT)

3-      دانشگاه مالتی مدیا (MMU) : دوره های MBA با گرایش های: عمومی، منابع انسانی، بازاریابی چند رسانه ای، امور مالی چندرسانه ای، فناوری اطلاعات

   صفحه اصلی   |   تحصیل در مالزی   |   تحصیل در انگلستان   |   اخبار   |   مقالات   |   آلبوم تصاویر  |   درباره ما   |   تماس با ما  |   فرم مشاوره
     Copyright © 2004 - 2017. Study4Iranian.com All Rights Reserved.